Lajmi i fundit

EMRI/ Kush është 45-vjeçari që humbi jetën pas aksidentit me motor, i dënuar për vrasje e trafik droge

Shpërthen një central bërthamor në Iran

Shpërthen një central bërthamor në Iran

10:04, 11/04/2021
A+ Aa A-

Në centralin bërthamor iranian Netanc, një incident ndodhi sot në rrjetin e furnizimit me energji elektrike.

Dhe kjo është vetëm një ditë pasi Teherani nisi centrifugat e reja të përmirësuara për pasurimin e uraniumit, thuhet në raportin e TV iranian.

"Incidenti nuk shkaktoi viktima njerëzore ose ndotje. Rrjeti i energjisë u prek," konfirmoi Behruz Kamalvandi, një përfaqësues i programit civil bërthamor të Iranit.

Një zjarr shpërtheu në këtë fabrikë vitin e kaluar, të cilin autoritetet iraniane e përshkruan si një përpjekje për të sabotuar programin bërthamor të Iranit, njoftoi Reuters.

Funksionimi i këtij impianti qendror iranian për pasurimin e uraniumit mbikëqyret nga inspektorët e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA).

Teherani dhe Uashingtoni po përpiqen të ringjallin marrëveshjen bërthamore iraniane nga 2015, të cilën ish Presidenti i SHBA Donald Trump u largua tre vjet më parë dhe ri-vendosi sanksione mbi Iranin, prandaj autoritetet iraniane kanë shkelur vazhdimisht dispozitat e asaj marrëveshje ndërkombëtare.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco