Vazhdojnë tensionet diplomatike mes Italisë dhe Turqisë

Vazhdojnë tensionet diplomatike mes Italisë dhe Turqisë

13:44, 10/04/2021
A+ Aa A-

Mediat italiane vazhdojnë të shkruajnë për marrëdhëniet e tensionuara Turko-Italiane pasi Kryeministri Mario Draghi e quajti presidentin turk një "diktator".

Ankaraja kërkoi që Mario Draghi "menjëherë të tërhiqte" fjalët e tij, të cilat ai i refuzoi, dhe pastaj Zëvendës Presidenti turk Faut Oktay udhëzoi Italinë "të shikonte në të kaluarën e saj të afërt nëse dëshiron të përcaktojë se çfarë është diktatura", duke aluduar në fashizëm. Dhe udhëheqësi fashist Benito Mussolini.

Pavarësisht fjalëve aspak diplomatike, media vëren se të dy vendet, por edhe selia e BE-së, Brukseli, po përpiqen të ulin tensionet dhe të shmangin përkeqësimin e mëtejshëm.

Në një konferencë shtypi në Bruksel, kur u pyet nëse BE ndan vlerësimin se presidenti turk është një diktator, u tha se "nuk i takon Bashkimit Evropian të vlerësojë sistemin dhe një person në një vend tjetër".

Mosmarrëveshja, kujton agjencia Ansa, lindi pas vizitës së delegacionit të BE në Ankara, kur Kryeministrja e Bashkimit Evropian, Ursula von der Layen, u trajtua si një "grua", domethënë u vendos të ulej në një divan larg dy burrave, Presidentit Erdogan dhe Presidentit të Këshillit Evropian Jean Michel.

Lidhur me mosmarrëveshjen diplomatike, Huffington Post pretendon se marrëdhëniet BE-Turqi janë në një "fazë praktike", pra shmangia e temave të vështira dhe të diskutueshme, të tilla si të drejtat e njeriut, duke mos negociuar pranimin përfundimtar të Turqisë në Bashkimin Evropian, por duke rënë dakord për të mbajtur Sirian dhe refugjatë të tjerë nga Lindja e Mesme, nga të cilët ka tre milion e 600 mijë në Turqi.

Në këtë drejtim, gazeta pretendon se një "axhendë pozitive" është në tryezë, domethënë negociatat për ato që interesojnë të dy palët, Brukselin dhe Ankaranë, dhe kjo është ndihma financiare për Turqinë për zgjidhjen e krizës së refugjatëve.

"Ajo për të cilën BE është e interesuar është vetëm interesa gjeostrategjikë dhe mosmarrëveshja diplomatike midis Italisë dhe Turqisë nuk do të përshkallëzohet sepse nuk i përshtatet askujt," përfundon Huffington Post.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco