Turqia provokon rëndë Greqinë, e paraqet si strehë për organizatat terroriste

Turqia provokon rëndë Greqinë, e paraqet si strehë për organizatat terroriste

13:34, 10/04/2021
A+ Aa A-

Sipas mediave greke turqit po i kalojnë kufijtë duke treguar në çdo mënyrë se nuk duan një qasje të ndershme me Greqinë.

Fahrettin Altun shefi i Drejtorisë së Komunikimit të Presidencës Turke ka publikuar një video në mediat sociale paraqet Greqinë si një strehë për organizatat terroriste.

Në videon e publikuar e cila mban firmën e Drejtorisë së Komunikimit të Presidencës Turke, Ankara shfaqet si një forcë kryesore në luftën kundër terrorizmit. 

Në të njëjtën kohë, i referohet Greqisë, e cila paraqitet si "fqinji dhe aleati i NATO-s që është një strehë për terroristët".

Videoja e lëshuar nga Altun ofron një retrospektivë historike të fundit të viteve 1990 e cila paraqet në një mënyrë mashtruese historinë e Abdullah Ocalan  dhe përfshirjen e Greqisë  shkruajnë mediat greke.

Propaganda turke shkon deri atje sa të akuzojë se në atë kohë " Greqia po pajiste guerilasit kurdë të PKK ndërsa u siguronte stërvitje në një kamp në Lavrio".

Duke arritur sot, turqit paraqesin qendrën e pritjes së emigrantëve në Lavrio si një fortesë kurde dhe një vend tubimi për mbështetësit guerilë kurdë.

Provokimi nuk ndalet këtu, pasi Athina akuzohet direkt për mbështetjen e Fetos së Abdullah Gyleni cili raportohet të jetë përgjegjës për grushtin e shtetit të dështuar në Turqi në 2016.

"Shumë anëtarë të Feto u larguan nga Turqia dhe u larguan në Greqi dhe midis tyre ishin 8 oficerë që morën pjesë", thuhet në video.

Duke kaluar përtej të gjitha kufijve, videoja turke injoron pavarësinë e gjyqësorit dhe për të mbështetur propagandën turke thotë se Gulen shkoi aq larg sa të falënderonte Athinën për mos ekstradimin e oficerëve turq.

Në fund videoja përqendrohet në pamjen e Ankarasë, e cila thotë se i konsideron këto "shkelje" në kundërshtim me idealin e NATO-s.

 "Turqia i bën thirrje fqinjit të saj të ndërmarrë veprime kundër terroristëve Feto dhe PKK dhe të mbështesë Turqinë në luftën e saj kundër të gjitha formave të terrorizmit," tha Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një deklaratë.

Si përgjigjet Athina?

Reagimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme ishte i menjëhershëm, i cili flet për "mite të papranueshme" dhe një përpjekje për të njollosur imazhin e Greqisë. "Ne kategorikisht hedhim poshtë çdo përpjekje për të njollosur imazhin e Greqisë përmes promovimit të miteve të papranueshëm. "Zgjedhja e kohës së paraqitjes së akuzave të tilla inekzistente dhe të hapura ngre një pyetje," tha Ministri i Jashtëm në një deklaratë.

Videoja në fjalë del në dritë ndërsa vizita e ardhshme e Ministrit të Jashtëm Grek Nikos Dendias në Turqi është bërë e njohur, me ftesë të homologut të tij turk, Mevlüt Tsavousoglu.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco