Dhuna në Irlandën e Veriut shqetëson Boris Johnson

Dhuna në Irlandën e Veriut shqetëson Boris Johnson

09:38, 08/04/2021
A+ Aa A-

Kryeministri britanik Boris Johnson tha sonte se ai ishte thellësisht i shqetësuar për skenat e dhunës në Irlandën e Veriut, ku një grup të rinjsh në zonën pro-britanike të Belfast rrëmbyen dhe dogjën një autobus dhe sulmuan policinë me gurë .

Johnson tha në Twitter se ai ishte veçanërisht i shqetësuar për sulmin ndaj Shërbimit Policor të Irlandës së Veriut, një shoferi autobusi dhe një gazetari.

"Mënyra për të kapërcyer dallimet është dialogu, jo dhuna ose krimi," tha Johnson.

Një grup të rinjsh në zonën pro-britanike të Belfast-it i vunë flakën një autobusi të rrëmbyer dhe gjuajtën me gurë policinë në veprimtarinë e fundit në një seri veprimesh të dhunshme që filluan javën e kaluar në Irlandën e Veriut.

Dhuna vjen në mes të shqetësimeve në rritje në komunitetin pro-britanik unionist rreth pengesave të reja tregtare midis Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Mbretërisë së Bashkuar si rezultat i daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian.

Partia Bashkimi Demokratik pro-Britanik (DUP) vuri në dukje vendimin e policisë të vitit të kaluar për të mos përndjekur nacionalistët irlandezë Shin Fein për një funeral të madh që shkelte masat anti-pandemike.

Sinn Fein, nga ana tjetër, fajësoi DUP për nxitjen e tensioneve me kundërshtimin e tij të vendosur ndaj marrëveshjeve të reja tregtare dhe një thirrje në ditët e fundit për shefin e policisë së rajonit të jepte dorëheqjen.

Dhuna u zhvillua në West Belfast, pranë të ashtuquajturit "muri i paqes" që ndan komunitetin nga bastioni nacionalist irlandez i False Road, ku gjithashtu u mblodhën grupe të rinjsh.

Muret dhe gardhet u ndërtuan midis dy komuniteteve për të parandaluar përplasjet gjatë tre dekadave të dhunës në Irlandën e Veriut që përfunduan kryesisht me marrëveshjen e paqes të vitit 1998.

Të dy udhëheqësit e partive më të mëdha politike në Irlandën e Veriut, Sinn Fein dhe DUP, dënuan dhunën, veçanërisht rrëmbimin e autobusëve dhe sulmin ndaj reporterit fotografik të Belfast Telegraph.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco