Negociatat për Sputnik po fillojnë, Gjermania kërkon garanci nga Rusia

Negociatat për Sputnik po fillojnë, Gjermania kërkon garanci nga Rusia

09:03, 08/04/2021
A+ Aa A-

Gjermania do të fillojë negociatat bilaterale me Rusinë në lidhje me vaksinën Sputnik V, raporton Reuters, duke cituar një burim të paemëruar dhe marrëveshja përfundimtare dyshohet se varet nëse Rusia do të sigurojë të dhëna kryesore për Agjencinë Evropiane të Barnave (EMA).

Komisioni Evropian u tha ministrave të shëndetësisë të BE sot se Brukseli nuk planifikon të fillojë bisedime me Rusinë mbi një marrëveshje paraprake për Sputnik V, siç bëri me furnizuesit e tjerë të vaksinave, i tha një burim Reuters.

Kjo është arsyeja pse Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, njoftoi gjatë takimit virtual se Gjermania do të fillojë negociatat paraprake me Rusinë mbi një marrëveshje dypalëshe për sigurimin e vaksinës, shtoi burimi.

Sipas tij, në bisedimet paraprake, Gjermania së pari dëshiron të përcaktojë se sa sasi dhe kur Rusia mund t'i dorëzojë.

Në çdo rast, Gjermania do të blejë vaksinën ruse vetëm pasi të miratohet nga EMA, dhe gjëja më e rëndësishme për këtë është që Rusia të sigurojë të dhënat e nevojshme, shtoi burimi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco