Sulmohet anija iraniane e cila dyshohet se kryente veprimtari sekrete

Sulmohet anija iraniane e cila dyshohet se kryente veprimtari sekrete

12:03, 07/04/2021
A+ Aa A-

Teheran - Ministria e Punëve të Jashtme të Iranit konfirmoi se anija iraniane e mallrave "Saviz" ishte shënjestra e një sulmi në ujërat e Detit të Kuq.

"Dje në mëngjes, ndodhi një shpërthim në brigjet e Xhibutit që shkaktoi dëme të vogla në anije, por nuk pati viktima njerëzore. Është një anije civile e ankoruar në këto ujëra me detyrën për të mbrojtur rajonin nga sulmet pirate"tha  Ministrisë iraniane të Punëve të Jashtme, Said Katibzadeh, raporton Reuters.

Anija "Saviz" ka qenë objektiv i kritikave nga Arabia Saudite për vite me radhë, dhe ekspertët nga KB dhe vendet perëndimore pretendojnë se anija përdoret për të mbledhur informacione dhe se rebelët Houthi në Jemen, afër Teheranit, do të furnizohen me armë , AP raportoi më herët.

Televizioni shtetëror iranian raporton se artikulli i sotëm në "Neë York Times" citoi një zyrtar anonim amerikan i cili pretendon se Izraeli paralajmëroi Shtetet e Bashkuara për këtë sulm, të cilin zyrtarët izraelitë e mohojnë.

Ushtria Saudite ka komentuar më parë mbi fotot e marra nga AP, të cilat tregojnë njerëz me uniforma maskimi në kuvertën e anijes, si dhe një numër të madh antenash që autoritetet e Riadit i komentojnë si "të pazakonta për një kamion komercial", duke sugjeruar që ato u morën në mënyrë elektronike vëzhgimi dhe spiunazhi.

Kjo u konfirmua gjithashtu nga Instituti i Uashingtonit për Politikën e Lindjes së Mesme, i cili e quajti "Saviz" "anija nënë" në rajon dhe baza për mbledhjen e inteligjencës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco