Brazili ka më shumë se 4,000 vdekje në 24 orë për herë të parë

Brazili ka më shumë se 4,000 vdekje në 24 orë për herë të parë

06:32, 07/04/2021
A+ Aa A-

Brazili ka regjistruar më shumë se 4,000 vdekje të lidhura me Covid në 24 orë për herë të parë, pasi një variant koronavirusi më ngjitës po ushqen rritjen e rasteve.

Spitalet janë të mbipopulluara, me njerëz që vdesin ndërsa presin për kurim në disa qytete, dhe sistemi shëndetësor është në prag të kolapsit në shumë zona.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në vend tani është pothuajse 337,000, i dyti pas SHBA.

Por Presidenti Jair Bolsonaro vazhdon të kundërshtojë çdo masë bllokimi për të frenuar shpërthimin.

Ai argumenton se dëmtimi i ekonomisë do të ishte më i keq se efektet e vetë virusit dhe është përpjekur të kthejë mbrapsht disa nga kufizimet e vendosura nga autoritetet lokale në gjykata.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco