Vale e re e koronavirusit, blindohet Italia, ja çfarë përmban dekreti i ri

Vale e re e koronavirusit, blindohet Italia, ja çfarë përmban dekreti i ri

08:25, 13/03/2021
A+ Aa A-

Italia është ngjyrosur me portokalli dhe të kuqe dhe po bëhet gati për Pashkën e dytë në hsitorinë e saj, pas asaj të vitit të kaluar, në bllokim.

Dekreti i miratuar nga Këshilli i Ministrave parashikon kufizime të rrepta për të frenuar një valë të re të infeksioneve nga mutacionet e COVID-19 që kanë shqetësuar qeverinë dhe ekspertët.

Autmatikisht në zonë të kuqe: Nga e hëna 15 mars deri më 6 prill, Rajonet që kanë një numër javor të rasteve që kalojnë 250 për 100 mijë banorë do të kalojnë automatikisht në zonë të kuqe.

Ngushtohet gjithashtu dhe zona e verdhë: Nga 15 mars deri 6 prill, në Rajonet territoret e të cilave ndodhen në zonën e verdhë , do të zbatohen masat e vendosura nga dispozita për zonën portokalli.

Pashkët e blinduara: Për festat e Pashkëve, nga 3-5 prill masat e parashikuara për zonën e kuqe do të zbatohen në të gjithë vendin. Do të jetë e mundur vetëm zhvendosja brenda Rajonit në shtëpi private, një herë në ditë, maskimumi 2 persona.

Vizita tek miqtë dhe të afërmit: Është dhënë OK për zonat portokalli për vizitat në shtëpitë e miqve dhe të afërm që jetojnë në të njejtën komunë.

 Rregullat kryesore për zonën e kuqe:

Dyqanet tregtare do të mbyllen vetëm në zonën e kuqe, do të jenë hapur vetëm dyqanet e produkteve thelbësore si farmacitë dhe ushqimoret. Dhe për këto aktivitete vlejnë masat e zakonshme të sigurisë : Distanca, maska.

Bllokimi i pishinave dhe palestrave vazhdon: Mundësia për të shkura në palestër ose pishinë është ende larg.

Ndalohen kontaktet dhe sportet ekipore. Nga ana tjetër, lejohet aktiviteti fizik individual në natyrë, si ecja, çiklizmi dhe vrapimi.

Berberë dhe parukeri të mbyllur: Aktivitetet në lidhje me shërbimet personale të tilla si berber dhe parukeri dhe estetistë pezullohen.

Restorantet dhe baret: Restorantet janë të mbyllura, lejohet vetëm dërgimi në shtëpi pa kufizime kohore dhe marrja me vete deri në orën 10:00. Baret deri në orën 6 pasdite

Shkollat, aktivitetet në vend në qendrat e fëmijëve të vegjël dhe shkollat e të gjitha niveleve janë pezulluar. Mësimi zhvillohet në distancë.

Kisha të hapura: Funksionet fetare me pjesëmarrjen e njerëzve mund të kryhen, për sa kohë që ato respektojnë protokollet e nënshkruara nga qeveria me rrëfimet përkatëse.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco