‘E vramë sepse donim të dinim si ndihesh kur vret’, detaje nga sulmet terroriste në Bruksel që lanë pas 31 viktima

‘E vramë sepse donim të dinim si ndihesh kur vret’, detaje nga sulmet terroriste në Bruksel që lanë pas 31 viktima

14:14, 12/03/2021
A+ Aa A-

Dy vëllezër të përfshirë në sulmet terroriste në Bruksel vranë një burrë të moshuar disa kohë para ngjarjeve për të parë se si ishte vrasja, sipas një raporti belg.

Ibrahim El-Bakraoui shpërtheu veten në aeroportin Zaventem në 2016, duke vrarë 11 persona. Vëllai i tij Khalid la 20 të tjerë të vdekur në një stacion metroje.

Dyshja u tha shokëve sulmues se kishin qëlluar për vdekje Paul-André Vanderperren, 76 vjeç, rastësisht në rrugë, raporton gazeta De Morgen.

Vanderperren u vra në 2014.

Ai u qëllua ndërsa po kthehej në shtëpi nga një kafene në zonën Jette të Brukselit pasi po ndiqte klubin e tij të futbollit Anderlecht në TV. Vrasja e tij nuk është zbardhur kurrë.

Prokurorët e Brukselit apeluan për dëshmitarë në maj 2018 për t'u përpjekur të përcaktojnë se kush e vrau atë, por ata i thanë BBC se e mbyllën çështjen në tetor 2020.

E veja e Vanderperren i tha De Morgen asaj iu tha vitin e kaluar përmes avokatëve të saj se vëllezërit Bakraoui ishin pothuajse me siguri të lidhur me krimin. "Unë ende kam mbetur me shumë pyetje, por në një farë mënyre është një lehtësim," raportohet të ketë thënë ajo.

'Ata donin të provonin se si ishte të vrisje'

Detajet e përfshirjes së mundshme të vëllezërve në vrasje dolën nga marrja në pyetje e dy sulmuesve të mbijetuar, Mohamed Abrini dhe Osama Krayem. Dyshja janë midis 10 personave që përballen me gjyq vitin e ardhshëm. Një tjetër nga të pandehurit është Salah Abdeslam, i akuzuar për pjesëmarrje në sulmet e Parisit në nëntor 2015

Sipas transkriptimeve të shikuara nga reporteri Douglas de Coninck, Krayem u tha hetuesve në dhjetor 2016, nëntë muaj pas bombardimeve, se "Khalid më tha se ai dhe Ibrahimi kishin qëlluar dikë të vrarë në rrugë".

Në qershor 2018 Krayem atëherë tha "Khalid shpjegoi se ishte një person i moshuar dhe se ata kishin dashur të provonin se si ishte të vrisje dikë".

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco