Span paralajmëron gjermanët: Përgatituni për rritjen e përhapjes së virusit

Span paralajmëron gjermanët: Përgatituni për rritjen e përhapjes së virusit

14:04, 12/03/2021
A+ Aa A-

Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn paralajmëroi sot se vendi duhet të përgatitet për "përhapjen e shtuar të virusit korona" në javët e ardhshme.

Span konfirmoi se më shumë se 200,000 njerëz u vaksinuan në Gjermani çdo ditë këtë javë, se u regjistrua një rënie në numrin e rasteve me një pamje të rëndë klinike, si dhe se shumica e qytetarëve mbi moshën 80 vjeç janë vaksinuar deri më tani.

"Situata është ende e tensionuar," vuri në dukje Span, dhe Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve njoftuan se 12,834 raste të tjera të kovidit dhe 252 vdekjeve midis pacientëve me kovid janë konfirmuar, "raporton Guardian.

Kreu i Qendrës Gjermane për Kontrollin e Sëmundjeve, Lothar Wheeler, deklaroi në një konferencë për shtyp se Gjermania është "në fillim të valës së tretë të epidemisë".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco