Komiteti i Senatit e konfirmon, Barnes do të jetë kreu i ri i CIA-s

Komiteti i Senatit e konfirmon, Barnes do të jetë kreu i ri i CIA-s

15:20, 03/03/2021
A+ Aa A-

Komiteti i Inteligjencës i Senatit Amerikan ka konfirmuar njëzëri se ish-diplomati William Barnes do të jetë kreu i ri i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, tha senatori Mark Warner, kryetari i komitetit.

Ëarner tha se konfirmimi unanim i Barnes, njĂ« veteran i diplomacisĂ«, kandidati i Presidentit Joseph Biden pĂ«r drejtor tĂ« CIA-s, dĂ«shmon pĂ«r "kualifikimet e tij tĂ« padyshimta pĂ«r atĂ« pozitĂ«, pĂ«rvojĂ«n shumĂ« vjeçare nĂ« çështjet e sigurisĂ« kombĂ«tare dhe angazhimin pĂ«r shĂ«rbimin publik, e cila Ă«shtĂ« e lavdĂ«rueshme. "

Gjatë seancës dëgjimore para komitetit, Barnes tha se në skenën ndërkombëtare "gjithnjë e më komplekse dhe konkurruese", qëndrimi "grabitqar" i qeverisë kineze përfaqëson "sfidën më të madhe gjeopolitike".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco