Udhëtimi për në 'Eurovizion' është i domosdoshëm, thonë organizatorët

Udhëtimi për në 'Eurovizion' është i domosdoshëm, thonë organizatorët

09:02, 03/03/2021
A+ Aa A-

Artistë nga 41 vende do të këndojnë live në skenë në Eurovizionin e këtij viti në Hollandë nën planet e përcaktuar nga organizatorët e ngjarjes.

Mbikëqyrësi ekzekutiv Martin Osterdahl i tha BBC se ishte e nevojshme që pjesmarrësit të udhëtonin drejt Roterdamit.

''Ky nuk është një udhëtim për pushime, kjo është në të vërtetë një punë që duhet bërë ‘’ është shprehur ai duke shtuar se ende nuk ishte marrë vendimi për audiencën në sallë.

Ngjarja e vitit të kalaur u anulua për shkak të pandemisë së COVID-19.

Konkursi do të zhvillohet në Roterdam në maj të këtij viti, pasi këngëtari hollandez Duncan Laurence fitoi konkursin në 2019 me këngën Arcade.

Duke folur për BBC, Z. Osterdahl tha se planet e fundit u zhvilluan pas diskutimeve me organizatorët e ngjarjeve të tjera ndërkombëtare të drejtpërdrejta.

"Ne kemi qenë në kontakt të ngushtë me organizata si Formula 1, turneu i tenisit, shoqatat e golfit dhe kemi mësuar nga përvojat më të mira," tha ai.

"Ne kemi krahasuar planet tona me të ngjashmit e IOC [Komiteti Olimpik Ndërkombëtar]."

Z. Osterdahl tha se ende nuk ishte vendosur nëse një audiencë do të merrte pjesë në ngjarjen drejtpërdrejt, por që organizatorët shpresonin për "konkursin më normal të këngës në Eurovizion që mundemi".

"Shpresojmë se do të kemi pak audiencë, kjo bën një ndryshim të madh në atmosferën e transmetimit nëse kemi disa njerëz të pranishëm."

Ai shtoi se delegacionet do të ishin më të vogla se zakonisht - të kufizuar në 20 vetë, nga një mesatare prej 38 - dhe se masat e shëndetit dhe sigurisë që do të viheshin në vend ishin "shumë të plota".

Garuesve u ishte kërkuar më parë të prodhonin një shfaqje "live-on-kasetë" përpara konkursit, me videot që do të përdoren nëse artistët nuk ishin në gjendje të udhëtonin për shkak të pandemisë, ose për shkak të karantinës në vendin e tyre.

Të 41 vendet që ishin planifikuar të garonin në vitin 2020 do të kthehen këtë vit, ashtu si shumë nga garuesit që supozohej të merrnin pjesë vitin e kaluar.

 Sidoqoftë, të gjithë artistëve do t'u kërkohet të interpretojnë një këngë tjetër.

Hyrjet e kthyera përfshijnë Lesley Roy të Irlandës dhe Dadi Freyr të Islandës, i cili u shpall si fitues i mundshëm.

Rastet e reja të koronavirusit kanë rënë në shumicën e vendeve evropiane, megjithatë disa po shohin një rritje të infeksioneve.

Masat e bllokimit - përfshirë kufizimet e udhëtimit dhe kërkesat e karantinës - u shtrënguan në shumë prej vendeve më të prekura gjatë dimrit, por disa kufizime tani po hiqen.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco