COVID-19/ Të rejat më të fundit nga bota

COVID-19/ Të rejat më të fundit nga bota

08:41, 03/03/2021
A+ Aa A-

1. 168 milion fëmijë në të gjithë botën kanë humbur shkollën për një vit.

 Në të gjithë botën, më shumë se 168 milion fëmijë kanë mbyllur shkollat e tyre plotësisht për gati një vit, sipas UNICEF, për shkak të bllokimeve të koronavirusit.

Një në shtatë fëmijë - 214 milion - ka humbur më shumë se tre të katërtat e të mësuarit personal.

2. Brazili regjistroi një rekord kombëtar çdo ditë të vdekur. Brazili të martën postoi një rekord kombëtar një-ditor për vdekjet Covid me 1,641 njerëz, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë. 

3. Varianti ngjitës i Brazilit shmang imunitetin, paralajmërojnë shkencëtarët. 

Një variant shumë i transmetueshëm Covid-19 që u shfaq në Brazil dhe tani është gjetur në të paktën 20 vende mund të infektojë përsëri njerëzit që më parë janë shëruar nga sëmundja, thanë shkencëtarët të martën.

4. Biden tha se SHBA është 'në rrugën e duhur' për të pasur vaksina të mjaftueshme për të gjithë të rriturit deri në maj.

 Joe Biden ka thënë se SH.B.A. pret që të ketë mjaft vaksina të koronavirusit për të gjithë të rriturit deri në fund të majit, dy muaj më herët sesa parashikohej, pasi administrata e tij njoftoi se prodhuesi i ilaçeve Merck do të ndihmonte në prodhimin e goditjes së sapo aprovuar të Johnson & Johnson.

5.Guvernatori i Teksasit heq përdorimin e maskës dhe deklaroi:

'Është koha për tu hapur 100% . Me më pak se 7% janë vaksinuar. Texas po i çon bizneset e hapura në kapacitetin e plotë ndërsa njëkohësisht i jep fund përdorimit të maskës shumë të politizuar, njoftoi të martën guvernatori i shtetit, Greg Abbott.

6.Delegatët kinezë propozojnë pasaportat e vaksinave në takimet vjetore.

 Disa delegatë që marrin pjesë në takimet vjetore të parlamentit kinez dhe trupit këshillues të tij që do të fillojnë këtë javë do të propozojnë lëshimin e pasaportave të vaksinave Covid dhe njohjen e pasaportave të tilla në nivel global që ata thonë se do të rikthejnë disa normalitete, do të nxisin turizmin ndërkombëtar dhe shkëmbimet ekonomike, raportoi Global Times të mërkurën.

7. Dolly Parton është vaksinuar. 

Ylli i muzikës country, 75 vjeç, këndonte një nga baladat e saj më të njohura, teksa vaksinohej. 

Në melodinë e Jolene, ajo këndonte: "Vaksina, vaksina, vaksina, vaksina, unë jam duke ju lutur, ju lutem mos hezitoni Vaksina, vaksina, vaksina, vaksina, kur të vdisni, atëherë është pak vonë ”.

8. Rimëkëmbja ekonomike e Australisë vazhdoi me 3.1% rritje në tremujorin e dhjetorit . 

Ekonomia Australiane u rrit me 3.1% në tremujorin e dhjetorit ndërsa konsolidohej rimëkëmbja e brendshme nga tronditja e shkaktuar nga pandemia.

9. Nuk kishte raste të reja Covid në Auckland për ditën e dytë. 

Qeveria e Zelandës së Re ka thënë se është ende herët për të marrë një vendim mbi zgjatjen e bllokimit të Auckland , pavarësisht se qyteti nuk regjistroi asnjë rast të ri në komunitet të koronavirusit për të dytën ditë radhazi.

10.Lufta kundër viruseve në Afrikë u rrit ndërsa vaksinat arrijnë në Nigeri, Angola.

 Miliona vaksina të koronavirusit nga skema globale Covax kanë mbërritur në Nigeri, Angola dhe Kenia.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco