Vdekjet civile në konflikt ranë gjatë pandemisë, zbulon raporti

Vdekjet civile në konflikt ranë gjatë pandemisë, zbulon raporti

08:27, 03/03/2021
A+ Aa A-

Numri i viktimave civile në konflikte në të gjithë botën ka rënë gjatë pandemisë Covid-19, tregon një raport i ri.

Vitin e kaluar, mesatarisht 10 civilë në ditë u raportuan të vrarë nga armë shpërthyese, krahasuar me 18 në 2019, sipas analizës nga Action on Armed Violence (AOAV), një bamirësi me bazë në Londër.

Në përgjithësi, 8,165 njerëz u raportuan të vrarë nga armë shpërthyese - predha artilerie, raketa, bomba mortaje dhe bombardime ajrore - në 48 vende dhe territore vitin e kaluar, nga të cilët 3,668 ishin civilë, tha ai. Më shumë se 10,500 njerëz u raportuan të plagosur.

Rënia prej 43% përfaqëson rënien më të madhe të përqindjes së viktimave civile në konflikt të raportuar gjatë 10 viteve të fundit.

Në mars të vitit të kaluar, sekretari i përgjithshëm i KB, António Guterres, bëri thirrje  për një armëpushim global për të lejuar pushimin e nevojshëm për të menaxhuar pandeminë e koronavirusit.

Iain Overton, drejtori i AOAV, tha:

“Të dhënat tona duket se mbështesin një rënie të përgjithshme të vdekjeve dhe lëndimeve si pasojë e pandemisë. Mund të jetë për shkak të raportimit më pak të dhunës, ose mund të jetë për shkak të kufizimeve për shkak të pandemisë dhe armëpushimeve.

"Nëse pandemia mund të ndalojë njerëzit duke hedhur në erë njerëzit, pse nuk munden shtetet?" ai shtoi.

"Kjo është provë se dhuna e bërë nga njeriu mund të parandalohet".

Të dhënat u botuan ndërsa kombet mblidhen në internet këtë javë për të rifilluar negociatat mbi një deklaratë politike për të forcuar mbrojtjen e civilëve në luftën urbane.

Rreth 70 shtete pritet të marrin pjesë në konsultimet, të cilat fillojnë në 3 mars.

Laura Boillot, koordinatore e Rrjetit Ndërkombëtar për Armët Shpërthyese, një rrjet ndërkombëtar i OJQ-ve, tha:

“Ajo që Covid ka treguar është se kur njerëzimi përqendrohet në çështje më të ngutshme, kjo mund të zvogëlojë dhunën. Pse duhet të duhet një pandemi për të ndaluar bombardimin e civilëve? "

Vitin e kaluar ishte viti i katërt radhazi që raportet e vdekjeve civile nga eksplozivët kanë rënë, kryesisht për shkak të humbjeve afatshkurtra të grupeve islamike si Isis në Irak dhe Siri dhe Boko Haram në Nigeri.

Afganistani ishte konflikti më vdekjeprurës për civilët vitin e kaluar, me 3,490 raportuar vdekje dhe plagosje të civilëve nga eksplozivët, sipas të dhënave. 

Vendi kaloi Sirinë, e cila regjistroi 3,013 vdekje dhe plagosje, për herë të parë që nga viti 2011, kur AOAV filloi mbledhjen e të dhënave.

Pakistani, Jemeni dhe Libia ndoqën përkatësisht me 684, 683 dhe 671 viktima civile të raportuara.

Misioni i Asistencës së Kombeve të Bashkuara në Afganistan (Unama) ka raportuar një rritje “shqetësuese” të numrit të civilëve të vrarë dhe të plagosur që nga fillimi i negociatave për paqe në shtator.

Rreth 43% e civilëve të regjistruar të vrarë në vitin 2020 ishin gra dhe fëmijë. 

Më shumë gra vdiqën në konflikt në vitin 2020 sesa në çdo vit që kur Unama filloi dokumentimin sistematik në 2009.

Në një  raport muajin e kaluar, Unama shprehu ‘shqetësimin të madh në lidhje me përdorimin e armëve shpërthyese, në zonat e populluara, veçanërisht përdorimin e zjarrit indirekt, të tilla si predha artilerie, mortaja dhe raketa gjatë angazhimeve në tokë, por edhe përdorimin e sulmeve ajrore dhe eksplozivit të improvizuar pajisjet (IED).

Projekti i monitorimit të dhunës shpërthyese të AOAV regjistron viktima duke përdorur të dhëna nga agjencia monitoruese jofitimprurëse me bazë në Londër Airëars, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut dhe burime të besueshme mediatike në gjuhën angleze.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco