Shpërthime të forta të dy vullkaneve në Indonezi

Shpërthime të forta të dy vullkaneve në Indonezi

14:52, 02/03/2021
A+ Aa A-

Vullkani Sinabung që ndodhet në ishullin Sumatra të Indonezisë sërish është aktivizuar.

Sipas agjencisë së lajmeve të Indonezisë, Antara, vullkani Sinabung ka lëshuar hi dhe tym për shkak të lëvizshmërisë së brendshme.

Vullkani i cili ka lëshuar hi dhe tym deri në 3 kilometra lartësi ka treguar lëvizshmërinë më të madhe që nga 23 gushti 2020.

Deri më tani nuk ka raportime për viktima.

Mali Merapi në Java gjithashtu shpërtheu dhe materiali i nxehtë piroklastik zbriti pothuajse dy kilometra poshtë shpatit të saj jugperëndimor, sipas agjencisë.

Mali Merapi, i cili ngrihet në një lartësi prej 2,968 metrash, ka shpërthyer disa herë që nga viti 2018.

Shpërthimi i fundit vdekjeprurës ishte në 2010, kur më shumë se 340 njerëz vdiqën dhe 60,000 të tjerë u zhvendosën. Isshtë më aktive nga vullkanet indoneziane.

Indonezia ndodhet në Unazën e Zjarrit të Paqësorit, një zonë e njohur për aktivitet të fortë sizmik dhe ka rreth 128 vullkane aktive.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco