Kjo teori konspiracioni në lidhje me jetën e përtejme po ‘çmend’ rrjetin

Kjo teori konspiracioni në lidhje me jetën e përtejme po ‘çmend’ rrjetin

14:31, 02/03/2021
A+ Aa A-

Një përdorues i rrjetit social TikTok ka ndarë së fundmi një teori në lidhje me jetën e përtejmë, e cila jo vetëm përpiqët të shpjegojë se çfarë ndodh kur vdes, por edhe pse nganjëherë përjetojmë déjà vu.

Brandon Monhollen iu përgjigj një pyetje të ngritur nga një tjetër përdërues i këtij rrjeti social, i cili e pyeti:

'A keni një teori konspiracioni që vazhdimisht të rri në mëndje?

Në videon e tij Monhell detajoi një teori për të cilën kishte lexuar së fundmi e cila seriozisht ishte intriguese.

Monhollen u shpreh:

''Nuk jam saktësisht i sigurtë nëse kjo është një teori konspiracioni, por e lexova rreth gjashtë muaj më parë. Kur vdesim drita në fund të tunelit është drita për një spital tjetër. Aty kemi lindur dhe arsyeja pse dalim duke qarë është sepse ju kujtohen gjithçka nga jeta juaj e kaluar dhe po qani faktin që keni vdekur dhe keni humbur gjithçka. Ndërsa rriteni ju harroni jetën tuaj të kaluar dhe përqëndroheni në jetën që keni tani, pjesët e kujtesës qëndrojnë prapa dhe kjo kujtesë shkakton deja vu’.

Video ka grumbulluar më shumë se 530.000 shikime dhe 25.000 pëlqime në një ditë.

Mendimet në lidhje me këtë teori në rrjete sociale ishin të ndryshme.

Një përdorues komentoi : Unë mendoj se kjo është teoria më kuptimplotë që kam lexuar ndonjëherë.

Ndërsa në lidhje me déjà vu, një tjetër përdorues i TikTok - i cili ishte një mjek - beson se mund të ketë një shpjegim më të thjeshtë .

Në një video të kohëve të fundit, Dr Karan Raj shpjegoi: 

"Është një e metë në trurin tuaj. Është një kujtesë e re afatshkurtër ruhet aksidentalisht në kujtesën afatgjatë - kështu që ndihet sikur ka ndodhur më parë, sepse truri ynë na tregon se është një kujtesa e vjetër "./ ladbible

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco