Pamjet satelitore zbulojnë sekretin bërthamor të Koresë së Veriut

Pamjet satelitore zbulojnë sekretin bërthamor të Koresë së Veriut

14:19, 02/03/2021
A+ Aa A-

Imazhet e reja satelitore tregojnë se Koreja e Veriut ndërtoi një strukturë diku vitin e kaluar që mund të përdoret për të bllokuar hyrjen në një objekt nëntokësor që ruan armët bërthamore ose përbërësit e armëve bërthamore.

Sipas CNN , pamjet zbulojnë se Koreja e Veriut kohët e fundit ndërmori hapa për të mbuluar një strukturë që agjencitë e inteligjencës amerikane besojnë se po përdoret për të ruajtur armët bërthamore, gjë që mund të justifikojë dyshimet nga kritikët që argumentojnë se administrata e Biden duhet të artikulojë një strategji të qartë se si do tw vazhdojw qasjen ndaj Kim Jong Un.

Imazhi, i marrë nga Makar në 11 Shkurt, u analizua nga ekspertë të Institutit Middlebury. Ata besojnë se tregojnë se Koreja e Veriut ndërtoi struktura të reja në vendin e saj Longdoctong në vitin 2020. Studiuesit thonë se kjo depo ka për qëllim të bllokojë disa hyrje nëntokësore në tunel që çojnë në objektin ku ruhen armët bërthamore.

"Imazhet e botuara nga Makar tregojnë disa hyrje në tunel në dhjetor 2019 dhe një strukturë të re që i ngjan një ndërtese të dukshme nga shkurti 2021," tha Jeffrey Lewis, një profesor në Institutin Middlebury, i cili specializohet në inteligjencën me burim të hapur.

"Shërbimi i inteligjencës amerikane ka identifikuar më parë Longdoctong si një depo të dyshimtë të armëve bërthamore të Koresë së Veriut dhe ende besohet të përdoret për atë qëllim", tha një zyrtar i inteligjencës amerikane për CNN.

Biden po shqyrton opsionet

Përveç theksimit të angazhimit për të punuar me aleatët rajonalë, administrata e Biden tha pak për planet e saj për Korenë e Veriut gjatë javëve të saj të para në pushtet, me zyrtarë të lartë që bënin vetëm deklarata të paqarta që konfirmojnë angazhimin e SHBA për "denuklearizimin".

"Pozicioni i Presidentit është se nuk ka dyshim se raketat balistike bërthamore të Koresë së Veriut dhe aktivitetet e tjera të lidhura me përhapjen paraqesin një kërcënim serioz për paqen ndërkombëtare dhe sigurinë botërore dhe mund të shkatërrojnë regjimin global të mos përhapjes së armëve," tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki muaj.

Zyrtarët amerikanë i thanë CNN se ata shpresonin që administrata e Biden shpejt të zgjidhte diçka në lidhje me Korenë e Veriut para se të kryente një provë tjetër raketore ose të ndërmarrë hapa të tjerë provokues dhe ta bëjë diplomacinë më të vështirë.

Adam Kinzinger, një anëtar republikan i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se ai ende beson se administrata e Biden duhet të vazhdojë të punojë për ta mbajtur Korenë e Veriut pa energji bërthamore, por pranoi se nuk ka përgjigje të lehta se si të arrihet ai qëllim.

"Përmbysja e Jong Un nuk është realiste për momentin dhe nuk duhet të jetë qëllimi i politikës sonë. "Ribashkimi i Koresë ndoshta nuk është gjithashtu realist, kështu që si mund të parandalojmë shpërthimin e luftës bërthamore ose përdorimin e aftësisë së pretenduar bërthamore të Koresë së Veriut," i tha ai.

Ata do të përpiqen të rrisin presionin

Ndërsa administrata po zhvillon detajet e planit të Biden për Korenë e Veriut, Shtëpia e Bardhë nuk e konsideron mundësinë e angazhimit të drejtpërdrejtë.

Trump ishte i pari që hodhi një gur kur bëhet fjalë për përhapjen e sfidës së Koresë së Veriut. Në vend që të punojë ngushtë me aleatët amerikanë në rajon, ai preferoi të zhvillonte një marrëdhënie personale me Kim Jong Un. Udhëheqësit shpesh shkëmbenin letra dhe takoheshin personalisht tri herë. Sidoqoftë, pavarësisht këtij angazhimi, Koreja e Veriut është më e rrezikshme sot sesa ishte kur Trump mori detyrën.

Sekretari i Shtetit Tony Blinken tha se administrata do të konsiderojë se si të rritet presioni dhe si t'i tërheqë ato përmes diplomacisë, duke shtuar se asgjë nuk mund të bëhet pa u konsultuar me aleatët.

    © SYRI.net

    Lexo edhe:

    Komentet

    Shto koment

    Denonco