Foto-lajm/ Murgesha e ulur në gjunjë teksa lutet po bën xhiro në botë

Foto-lajm/ Murgesha e ulur në gjunjë teksa lutet po bën xhiro në botë

09:30, 02/03/2021
A+ Aa A-

Imazhet e murgeshës katolike e ulur në gjunjë në rrugë në qytetin Myitkyina në veri të Mynamar, po bën xhiron në botë.

Motra Ann Nu Thawng, e kongregacionit fetar të Shën Francis Xavier është ikona e ditës së shtypjes së ashpër të policisë e cila sipas Kombeve të Bashkuara u mori jetën të paktën 18 personave të dielën.

"Në zonën e Myitkyina deri më tani demonstratat kanë qënë gjithmonë paqësore dhe pa incidente. Por dje disa episode të dhunës kërcënuan të përshpejtonin situatën’ është shprehur Fides Joseph Kung Za Hmung, redaktor i "Gloria News Journal", gazeta e parë katolike në ueb në Mianmar.

"Veprimi i murgeshës dhe reagimi i policisë i cili, duke parë lutjen e murgeshës, ndaloi, befasoi shumë prej nesh. Motra Ann sot është një model për udhëheqësit e Kishës: peshkopët dhe priftërinjtë thirren të lënë rehatinë e tyre zonat dhe për të marrë një shembull të guximit të saj ".

 "Më shumë se 100 protestues ishin në gjendje të gjenin strehë në manastirin e tij. Ai i shpëtoi ata nga rrahja brutale

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco