SHBA bën thirrje që Riadi të tregoi njësinë elitare që kreu vrasjen e gazetarit, Kashogi

SHBA bën thirrje që Riadi të tregoi njësinë elitare që kreu vrasjen e gazetarit, Kashogi

08:54, 02/03/2021
A+ Aa A-

Autoritetet amerikane i bënë thirrje Arabisë Saudite që të ekspozojë një njësi elitare pranë trashëgimtarit të fronit, Muhamed bin Salman, për shkak të rolit në vrasjen e gazetarit Jamal Kashogi.

"Ne i bëjmë thirrje Arabisë Saudite të ekspozojë grupin dhe të miratojë reforma institucionale, si dhe mekanizma kontrolli, për të siguruar që veprimtaritë dhe operacionet kundër disidentëve të ndërpresin," tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të SHBA Ned Price.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar trashëgimtarin e fronit se ka dhënë miratimin e tij për vrasjen e një gazetari saudit në 2018.

Sanksionet kundër trashëgimtarit të fronit nuk janë futur ende, në mënyrë që të shmanget ndërprerja e marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve. Sidoqoftë, Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione kundër atyre që ishin pranë Muhamed ben Salman dhe njësisë së ndërhyrjes së shpejtë, dmth.

Më 2 tetor 2018, Kashogi, 59 vjeç, një kritik i autoriteteve Saudite dhe një kolumnist për Ëashington Post, hyri në konsullatën Saudite në Stamboll dhe nuk u largua kurrë.

Ai dyshohet se u vra nga njerëz të lidhur me princin saudit. Trupi i tij u copëtua dhe nuk u gjet.

Riad pranoi që Kashogi u "vra gabimisht" dhe se ishte bërë nga të jashtëligjshëm, jo nga një princ.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco