Kanada, Komiteti i ekspertëve këshillon mospërdorimin e vaksinave AstraZeneca për njerëzit mbi 65 vjeç

Kanada, Komiteti i ekspertëve këshillon mospërdorimin e vaksinave AstraZeneca për njerëzit mbi 65 vjeç

08:12, 02/03/2021
A+ Aa A-

Toronto - Komiteti Këshillues Kombëtar i Kanadasë për Vaksinimin nxori udhëzime të reja të hënën që këshillonin mosvaksinimin e njerëzve që janë mbi 65 vjeç me vaksinën e AstraZeneca, duke përmendur mungesën e informacionit në lidhje me efikasitetin e saj për atë grupmoshë.

Vaksina u miratua për njerëzit që janë nga 18 vjeç e lart nga Enti Rregullator i Barnave “ Health Canada” të premten. Rekomandimet e komitetit nuk janë të detyrueshme, por mund të ndikojnë në planet e vaksinimit.

Vendimi i Shëndetësisë nëKanadasë vuri në dukje se të dhënat që disponoheshin të provave klinike ishin shumë të kufizuara për të dhënë një vlerësim të besueshëm se sa ka funksionuar vaksina tek njerëzit nga 65 vjeç e lart.

Por ai gjithashtu tha se "evidencat e botës në zhvillim" në vendet që tashmë e kishin filluar përdorimin e vaksinës flisnin për një përfitim të mundshëm dhe pa shqetësime për sigurinë e saj.

Një studim paraprak i vaksinimit të Skocisë botuar javën e kaluar sugjeroi që qëllimi i AstraZeneca kishte qenë shumë efektiv në parandalimin e infeksioneve të rënda atje.

Në Gjermani, këshillat për të përdorur vaksinën vetëm për njerëzit nën 65 vjeç kanë çuar në tërheqjen e vogël të dozave të disponueshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco