Hapen parukeritë në Gjermani dhe lehtësohen kufizimet

Hapen parukeritë në Gjermani dhe lehtësohen kufizimet

09:21, 01/03/2021
A+ Aa A-

Berlin -  Parukierët në të gjithë Gjermaninë po rihapin bizneset pas një mbylljeje prej 2 muajsh, një hap tjetër i kujdesshëm ndërsa vendi ekuilibron dëshirën për të liruar kufizimet me shqetësimin në lidhje me ndikimin e varianteve më ngjitëse të koronavirusit.

Masa e së hënës erdhi pasi shumë nxënës të shkollës fillore u kthyen në shkollë një javë më parë. Ky pason një vendim të 10 shkurtit nga Kancelarja Angela Merkel dhe 16 guvernatorët e shteteve të Gjermanisë. Ata do të takohen të mërkurën për të vendosur se si të veprojnë me pjesën tjetër të kufizimeve të koronavirusit të Gjermanisë, të cilat aktualisht zgjasin deri në 7 mMars.

Disa shtete gjithashtu po lejojnë hapjen e bizneseve të tilla si dyqanet e luleve dhe dyqanet e pajisjeve. Shumica e dyqaneve janë mbyllur në të gjithë vendin që nga 16 dhjetori. Restorantet, baret, objektet sportive dhe të kohës së lirë janë mbyllur që nga 2 nëntori dhe hotelet lejohen vetëm për të akomoduar udhëtarët e biznesit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco