'Grushti' në Mianmar: Aung San Suu Kyi paraqitet në gjykatë për akuzat e reja

'Grushti' në Mianmar: Aung San Suu Kyi paraqitet në gjykatë për akuzat e reja

09:10, 01/03/2021
A+ Aa A-

Liderja Aung San Suu Kyi e Mianmarit është parë me avokatët e saj për herë të parë që pas arrestimit gjatë një grushti shteti ushtarak një muaj më parë.

Zonja Suu Kyi, e cila u paraqit në gjykatë përmes lidhjes me video, duket se ishte në "shëndet të mirë" dhe kërkoi të shihte ekipin e saj ligjor, thanë avokatët e saj.

Ajo është mbajtur në një vend të panjohur që nga grushti i shtetit në 1 shkurt.

Vendi është trazuar nga protestat që nga ajo kohë, me 18 vetë që vdiqën gjatë protestave pro-demokracisë të dielën.

Vdekjet erdhën ndërsa ushtria dhe policia rritën forcën ndaj protestave gjatë fundjavës, duke qëlluar në turmë.

Megjithatë, protestuesit ishin edhe një herë në rrugë të hënën, duke kërkuar që qeveria e zgjedhur të restaurohet dhe zonja Suu Kyi dhe liderët e tjerë të partisë së saj, Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD), të lirohen nga paraburgimi.

Ushtria thotë se e mori pushtetin për shkak të mashtrimit që pretendon në një zgjedhje që ishte zhvilluar më herët por pa dhënë asnjë provë.

Ku ka qenë zonja Suu Kyi?

Zonja Suu Kyi u vendos në arrest shtëpiak në 1 shkurt dhe nuk ishte parë në publik deri në seancën e sotme, kur ajo u paraqit me lidhje video në gjykatë në kryeqytet, Nay Pyi Taë.

Zonja Suu Kyi fillimisht u përball me dy akuza për import të paligjshëm të radiove të dorës dhe shkelje të ligjit të katastrofës natyrore të Mianmarit, por akuza të tjera u shtuan të hënën, duke përfshirë shkeljen e kufizimeve të Covid-19 gjatë fushatës zgjedhore dhe  shkaktimin e "frikës dhe alarmit".

Akuzat fillestare mbanin dënime deri në tre vjet burg. Nuk është e qartë se çfarë dënimi mund të ketë akuza e re. Çështja është shtyrë për 15 mars.

Myanmar Tani raportoi të hënën se presidenti i rrëzuar Win Myint - një aleat kryesor i zonjës Suu Kyi - është akuzuar gjithashtu.

    © SYRI.net

    Lexo edhe:

    Komentet

    Shto koment

    Denonco