‘Vektor’: Nivelet e larta të antitrupave nuk garantojnë mbrojtje ndaj Covid 19

‘Vektor’: Nivelet e larta të antitrupave nuk garantojnë mbrojtje ndaj Covid 19

08:58, 01/03/2021
A+ Aa A-

Niveli i lartë i antitrupave nuk garanton mbrojtje efektive kundër Covid 19, tha Tatjana Nepomnjascih për zëvendës drejtorin e përgjithshëm për punën shkencore-metodologjike dhe bashkëpunimin ndërkombëtar të Qendrës Shkencore Ruse të Shtetit për Virologjinë dhe Bioteknologjinë "Vektor" për portalin kp.ru .

"Stimulimi i tepërt i imunitetit nuk është shumë i mirë. Duhet të ketë një titër të mjaftueshëm të antitrupave dhe elementëve të tjerë të sistemit imunitar, në mënyrë që në kombinim të mund të sigurojnë mbrojtje kundër koronavirusit, "shpjegoi Nepomnjascih.

Përfaqësuesi i Qendrës "Vektor" vuri në dukje se vaksina "EpiVakKorona", e cila u zhvillua nga Qendra, stimulon vetëm prodhimin e antitrupave që janë të nevojshëm për mbrojtje nga Covid 19.

Më herët, infektologu Evgenija Timakov deklaroi se antitrupat ndaj koronavirusit nuk janë të përjetshëm dhe zhduken pas disa muajsh.

Sipas tij, përgjigja e mëtejshme imune varet nga imuniteti fillestar i personit dhe nëse personi ka formuar qeliza të kujtesës që ndihmojnë në fillimin e reagimit mbrojtës të trupit.

Zëvendës Kryeministrja ruse Tatiana Golikova tha më herët se niveli i antitrupave pas Covid 19 dhe vaksinimit ishte pothuajse identik.

Golikova kujtoi se ata që kanë vuajtur nga kjo sëmundje ende nuk rekomandohet të vaksinohen. Sipas saj, vëzhgimet e mjekëve tregojnë se rastet e sëmundjes dytësore janë të rralla.

Duke folur për ndryshimin midis antitrupave që prodhohen pas sëmundjes dhe vaksinës, Golikova theksoi se shkencëtarët thanë se nuk kishte dallime.

Nepomnjasch gjithashtu shpjegoi se vaksinat ruse "EpiVakKorona" dhe "Sputnik Ve" konfirmuan në testet laboratorike se ato ofrojnë mbrojtje kundër të gjitha llojeve të njohurakoronvirusit , përfshirë ato britanike dhe të Afrikës së Jugut.

"Në një eksperiment laboratorik, të dy vaksinat konfirmuan aftësinë për të neutralizuar të gjitha llojet e përdorura të koronavirusit. Ne nuk mund të themi se kjo u garanton njerëzve mbrojtje të plotë nga infeksioni në jetën e përditshme, por probabiliteti i një mbrojtje të mirë është i lartë, "specifikoi ajo.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco