Papa do të shkojë në Irak, pavarësisht nga Covid-19 dhe terrorizmi

Papa do të shkojë në Irak, pavarësisht nga Covid-19 dhe terrorizmi

08:41, 01/03/2021
A+ Aa A-

Vizita nga Papa Françesku do të fillojë në Bagdad të premten dhe ky është udhëtimi i tij i parë jashtë vendit pas 15 muajsh.

Pavarësisht kërcënimeve të dyfishta nga Covid-19 dhe terrorizmi, vizita e parë e një Pape në Irak pritet të fillojë të premten, gjatë së cilës Françesku do të takojë komunitetet e krishtera të ngatërruara dhe një nga udhëheqësit myslimanë më me ndikim në botë.

Për Papa Françeskun 84-vjeçar, do të jetë udhëtimi i tij i parë jashtë vendit pas 15 muajsh, pasi pandemia ka kufizuar lëvizjet e tij. Kufizimet e reja për Covid hynë në fuqi në Irak javën e kaluar, me ndalimin brenda një dite dhe një mbyllje të plotë tre ditore gjatë fundjavave, pasi rastet e regjistruara ditore u dyfishuan në më pak se një javë.

Të gjithë anëtarët e shoqërimit papal do të vaksinohen kundër virusit para nisjes, dhe distancimi shoqëror dhe mbajtja e maskës do të kërkohen në ngjarje.

Qeveria irakiane ka premtuar siguri të lartë gjatë vizitës treditore në gjashtë qytete.

Megjithëse bombardimet dhe sulmet e tjera të dhunshme janë qetësuar në vitet e fundit, të paktën 32 njerëz u vranë dhe më shumë se 100 u plagosën në një bombë vetëvrasëse binjake në një treg në Bagdad muajin e kaluar.

“Vizita mbart rreziqe dhe Papa po ndërmerr rreziqe sepse ai e sheh veten si një pastor, si një baba, si një që shkon tek kushdo që është në vështirësi. Sa i përket sigurisë, unë besoj se qeveria irakiane do të marrë të gjitha masat për të siguruar që vizita të jetë e qetë, " tha Kardinali Leonardo Sandri i Kongregatës së Vatikanit për Kishat Orientale.

    © SYRI.net

    Lexo edhe:

    Komentet

    Shto koment

    Denonco