Mianmari largon ambasadorin në OKB pasi kërkoi ndihmën e ndërkombëtarëve

Mianmari largon ambasadorin në OKB pasi kërkoi ndihmën e ndërkombëtarëve

14:37, 28/02/2021
A+ Aa A-

Sundimtarët ushtarakë të Mianmarit kanë thënë se ata e larguan ambasadorin e saj të KB nga roli i tij pasi ai bëri një fjalim të pasionuar të Premten duke kundërshtuar grushtin e shtetit ushtarak në vendin e tij.

Televizioni shtetëror tha se ai "tradhtoi vendin dhe foli për një organizatë jozyrtare e cila nuk përfaqëson vendin dhe kishte abuzuar me fuqinë dhe përgjegjësitë e një ambasadori".

Ambasadori Kyaw Moe Tun e qortoi puçin ushtarak dhe bëri thirrje për "veprimin më të fortë të mundshëm nga bashkësia ndërkombëtare" për të rivendosur menjëherë demokracinë.

Fjalimi i tij dramatik në Asamblenë e Përgjithshme të KB tërhoqi duartrokitje të forta nga shumë diplomatë në trupin global të 193 kombeve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco