Dita më e përgjakshme e protestave në Mianmar, policia vret 5 persona

Dita më e përgjakshme e protestave në Mianmar, policia vret 5 persona

11:14, 28/02/2021
A+ Aa A-

(Reuters) - Policia e Mianmarit hapi zjarr ndaj protestuesve të Dielën duke vrarë të paktën katër vetë dhe duke plagosur disa në ditën më të përgjakshme të demonstratave në të gjithë vendin kundër grushtit të shteti të kryer nga ushtarakët.

Myanmar ka qenë në kaos që kur ushtria mori pushtetin dhe arrestoi liderin e zgjedhur të qeverisë Aung San Suu Kyi dhe pjesën më të madhe të udhëheqjes së partisë së saj më 1 shkurt, duke pretenduar mashtrim në zgjedhjet e nëntorit.

"Mianmar është si një fushë beteje", tha kardinali i parë katolik i vendit me shumicë budiste, Charles Maung Bo, në Twitter.

Deri tani në protestat kundër grushtit të shtetin kanë humbur jetën 8 persona dhe janë plagosur dhjetra vetë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco