Elefanti vret punëtorin në Kopshtin Zoologjik të Spanjës me një goditje të feçkës

Elefanti vret punëtorin në Kopshtin Zoologjik të Spanjës me një goditje të feçkës

09:13, 26/02/2021
A+ Aa A-

Një punëtor i kopshtit zoologjik në Spanjë ka vdekur pasi u godit prej feçkës së një elefanti, duke rënë me kokë në hekurat e rrethimit, thanë kopshti zoologjik dhe zyrtarët lokalë.

Elefanti femër me peshë rreth 4000 kg e goditi 44-vjeçaren me feçkën e saj të mërkurën në mëngjes në Parkun Natyror Cabarceno pranë qytetit verior të Santander, tha kopshti zoologjik.

Burri u dërgua me urgjencë në spital ku vdiq nga plagët rreth tre orë më vonë.

Në atë kohë stafi po pastronte stallat e elefantit në kuadrin e detyrave të përditshme dhe elefanti ishte me këlyshin e vet në kompleks.

"Ne po flasim për kafshë të paparashikueshme", tha Javier Lopez Marcano, ministri i turizmit në qeverinë rajonale të Cantabria e cila zotëron kopshtin zoologjik.

"Forca e sulmit ishte e jashtëzakonshme, me një fuqi që nuk mund të mbijetonte."

Policia dhe kopshti zoologjik thanë se ata kishin hapur një hetim. Ky është incidenti i parë i tillë në historinë 31-vjeçare të parkut.

Cabarceno Parku Natyror është vendi i pothuajse 120 specieve të kafshëve, duke përfshirë ujq, tigra, luanë dhe jaguar që jetojnë në rrethime të mëdha ku një ose më shumë specie bashkëjetojnë.

Vitin e kaluar një portier 46-vjeçar u kafshua nga një gorillë 200-kilogramseh në Akuariumin Zoo të Madridit, duke e lënë atë me dy duar të thyer dhe dëmtime në gjoks dhe kokë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco