COVID/ Izraeli thyen rekord në vaksinimin e popullatës

COVID/ Izraeli thyen rekord në vaksinimin e popullatës

09:10, 26/02/2021
A+ Aa A-

Izraeli ka të dhënë të paktën një dozë të vetme të vaksinës COVID-19, 50% të popullësisë së tij prej 9.3 milion, njoftoi sot ministrja e shëndetësisë, Julie Edelstein.

Izraeli përfshin në popullësinë e tij palestinezët e Jeruzalemit Lindor të aneksuar, të cilët i ka përfshirë në fushatën e vaksinimit që filloi në 19 dhjetor.

Palestinezët në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Rripi i Gazes nuk janë përfshirë në fushatën izraeltie të vaksinimit.

Edelstein tha se 35% e popullësisë izraelite kishin marrë të dyja dozat e vaksinës Pfizer dhe do të marrin të ashtëquajtërën ‘’Green Pass’ me të cilin ata që janë vaksinuar do të kenë akses në pube dhe lokale të cilat kanë filluar të hapen gradualisht në vend.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco