SHBA kryen sulme ajrore në Siri, kundër milicisë së mbështetur nga Irani

SHBA kryen sulme ajrore në Siri, kundër milicisë së mbështetur nga Irani

08:53, 26/02/2021
A+ Aa A-

Shtetet e Bashkuara kanë kryer sulme ajrore në Siri duke synuar objektet pranë kufirit irakian të përdorura nga grupet e milicisë që mbështetet nga Irani.

Pentagoni tha se sulmet ishin hakmarrje për një sulm me raketa në Irak në fillim të këtij muaji, ku u vra një kontraktor civil dhe u plagosi një anëtar i shërbimit amerikan dhe trupa të tjerë të koalicionit.

 “Operacioni dërgoi një mesazh të qartë: Presidenti Biden do të veprojë për të mbrojtur personelin amerikan dhe të koalicionit. Në të njëjtën kohë, ne kemi vepruar në një mënyrë të qëllimshme që synon të çlirojë situatën e përgjithshme në lindje të Sirisë dhe Irak. "

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco