Kryeministri armen, Pashinyan nxjerr popullin në rrugë, opozita e kërcënon: Largohu sa je në kohë ose ka luftë

Kryeministri armen, Pashinyan nxjerr popullin në rrugë, opozita e kërcënon: Largohu sa je në kohë ose ka luftë

13:50, 25/02/2021
A+ Aa A-

Kryeministri armene Nikol Pashinyan tha se situata në vendin e tij ishte "e tensionuar por e menaxhueshme" . Ai e bëri deklaratën përmes një megafon, duke udhëhequr një marshim të qindra mbështetësve të tij në kryeqytetin, Jerevanin, ndërsa opozita e thirri atë të kapte shansin e tij të fundit për të dhënë dorëheqjen dhe për të shpëtuar vendin nga "lufta civile". "Situata është e tensionuar, por të gjithë bien dakord që nuk duhet të ketë konflikt ... situata është e menaxhueshme," tha ai. Partia kryesore e opozitës i bëri thirrje kryeministrit të shfrytëzojë "shansin e tij të fundit" për t'u larguar pa dhunë dhe për të shmangur një "luftë civile".

Ne i bëjmë thirrje Nicole Pasinian të mos e çojë vendin në luftë civile dhe gjakderdhje. "Pasinyan ka një shans të fundit për t'u larguar pa trazira," tha partia Armenia e prosperuar.

Më parë, kryeministri denoncoi një përpjekje grushti shteti dhe u bëri thirrje mbështetësve të tij të dilnin në rrugë, pas një deklarate nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Armene që e bëri atë të jepte dorëheqjen. Nicole Pasinian njoftoi më pas shkarkimin e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Onik Gasparyan.

Kryeministri i Armenisë është kritikuar ashpër për menaxhimin e konfliktit me Azerbajxhanin për Nagorni-Karabakun dhe humbjen e forcave armene.

Kremlini ka shprehur "shqetësim" në lidhje me situatën në Armeni, bëri thirrje për "qetësi" dhe tha se kriza ishte një "çështje e brendshme" e vendit.

Të Mërkurën, Nikol Pashinyan  rrëzoi Zëvendës Shefin e Shtabit Tigran Hatsatrian, duke shkaktuar një reagim të ashpër nga stafi në thirrjen për dorëheqjen e tij."Nuk është më në gjendje të marrë vendimet e nevojshme" dhe në të cilën Pashinyan akuzohet për sulme "që synojnë diskreditimin e forcave të armatosura".

Arsyeja e shkarkimit të Zëvendës Shefit të Shtabit të Përgjithshëm ishin deklaratat e këtij të fundit në shtyp me të cilat ai vuri në dyshim besueshmërinë e sistemit raketor rus Iskander gjatë luftës në Nagorni-Karabag.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco