Princesha Latifa lutet: Hetoni rrëmbimin e motrës time

Princesha Latifa lutet: Hetoni rrëmbimin e motrës time

08:56, 25/02/2021
A+ Aa A-

Princesha Latifa, e cila akuzoi babanë e saj, sundimtarin e Dubai, për mbajtjen në robëri, tani po i bën thirrje policisë britanike për të hetuar çështjen e rrëmbimit të motrës së saj nga 20 vjet më parë.

Në një letër për BBC, Latifa kërkon të rishikojë rrëmbimin e motrës së saj më të madhe nga Rruga e Kembrixhit më shumë se dy dekada më parë. Ajo thotë se kjo do të ndihmonte në lirimin e motrës së saj, Princeshës Shams, e cila u kap me urdhër të babait të tyre.

Shamsa, 39, i cili ishte vetëm 18 në atë kohë, nuk është parë në publik që nga ajo kohë.

Në vitin 2019, gjykata vendosi që Sheik Mohammed bin Rashid al Maktoum rrëmbeu të dy vajzat dhe i mbajti ato kundër vullnetit të tyre.

Kujtojmë, në mes të shkurtit, kishte lajme se Princesha Latifa, vajza e sundimtarit të Dubait i cili u përpoq të largohej nga vendi në 2018, u dërgoi video mesazhe sekrete miqve në të cilët akuzoi babanë e saj se e mbante peng dhe kishte frikë për jetën.

Në pamjet, Princesha Latifa al Maktum tha se komandot e kapën kur ajo u arratis me anije,e droguan dhe e kthyen në një paraburgim. Mesazhet sekrete të Princeshës Latifa nuk po mbërrijnë më dhe miqtë i kanë bërë thirrje KB për të ndërhyrë.

Pas kësaj, familja mbretërore e Dubait njoftoi se Princesha Latifa ishte "kujdesur për shtëpinë" pasi BBC publikoi regjistrime në të cilat ajo akuzoi babanë e saj për mbajtjen peng.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco