COVID-19/ Përmbledhje - Të rejat më të fundit nga bota

COVID-19/ Përmbledhje - Të rejat më të fundit nga bota

08:53, 25/02/2021
A+ Aa A-

1. Toronto anulon ngjarjet në natyrë deri në korrik. Qyteti më i madh i Kanadasë, Toronto, po anulon të gjitha ngjarjet në natyrë deri në korrik ndërsa vendi kërkon të mbajë larg një valë të tretë të pandemisë së koronavirusit.

2. Një variant i ri i koronavirusit është në rritje në New York City , thanë studiuesit të mërkurën (24 shkurt). Varianti i ri, i njohur si B.1.526, u identifikua për herë të parë në mostrat e mbledhura në Nju Jork në nëntor dhe nga mesi i shkurtit përfaqësoi rreth 12% të rasteve, thanë të mërkurën studiuesit në Kolegjin e Mjekëve dhe Kirurgëve të Universitetit Columbia Vagelos.

3. India raportoi rastet e saj më të larta në gati një muaj. India raportoi 16,738 infeksione të reja me koronavirus, treguan të dhënat e ministrisë së shëndetësisë ditën e sotme, kërcimi më i lartë ditor që nga 29 janari, sipas një llogarie të Reuters. 

Më shumë se gjysma janë nga shteti perëndimor i Maharashtra, më i pasuri i Indisë dhe shtëpia e kryeqytetit të saj financiar Mumbai, i cili raportoi një rekord të lartë prej 8,807 rastesh të mërkurën.

4. Një nga firmat më të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar për kujdesin shtëpiak prezantoi një politikë 'pa vaksinë, pa punë'.

 Një nga operatorët më të mëdhenj të shtëpive të kujdesit në Mbretërinë e Bashkuar ka krijuar një politikë mes shqetësimeve të vazhdueshme për marrjen e vaksinave midis punonjësve të kujdesit.

5. Vaksina Sinopharm e Kinës 72.5% efektive, thotë kompania. 

 

Kina po ecën përpara me dy vaksina të tjera Covid në procesin rregullator, një nga kompania shtetërore Sinopharm dhe një tjetër nga një kompani private CanSino.

6. Vaksina Pfizer  94% efektive në studimin historik të botës reale. Studimi i parë i madh në botën reale i vaksinës Pfizer / BioNTech që do të rishikohet në mënyrë të pavarur tregon se vaksina është shumë efektive në parandalimin e Covid-19, në një moment potencialisht të rëndësishëm për vendet e dëshpëruara për t'i dhënë fund bllokimeve dhe për të rihapur ekonomitë.

7. Shtetet e BE u ndanë rreth pasaportave të vaksinave, për të debatuar çështjen të enjten. 

Udhëheqësit e BE do të debatojnë të enjten mbi çështjen e certifikatave të vaksinimit për qytetarët e BE të cilët janë vaksinuar kundër Covid.

8. Linja ajrore Australiane Qantas do të rifillojë fluturimet ndërkombëtare nga tetori. 

Linja ajrore Australiane Qantas po përgatitet të rifillojë fluturimet e rregullta ndërkombëtare nga fundi i tetorit, në përputhje me shtrirjen e vaksinave të parashikuara në Australi.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco