Kapet sasia rekord e kokainës në Evropë/ Droga transportohej me 5 kontenjer nga Paraguaji

Kapet sasia rekord e kokainës në Evropë/ Droga transportohej me 5 kontenjer nga Paraguaji

16:49, 24/02/2021
A+ Aa A-

Autoritetet gjermane kanë sekuestruar 16 tonë kokainë në doganën e Hamburgut.

Sipas burimeve, bëhet fjalë për sasinë më të madhe të kapur në Evropë.

Droga ishte futur në 5 kontejnerë që vinin nga Paraguai.

Autoritetet doganore gjermane zbuluan mbi 16 tonë kokainë në 5 kontejnerë që mbërritën në Hamburg nga Paraguai, ndërsa 7.2 tonë kokainë u kapën në Belgjikë, ndërsa në pranga ra një i dyshuar në Holandë.

Zyra doganore e qytetit gjerman përshkroi gjetjen në port si sasinë më të madhe të kokainës së kapur, ndonjëherë në Evropë dhe një nga konfiskimet më të mëdha të vetme në botë.

Prokuroria Kombëtare Holandeze, duke iu referuar shumës totale, tha se kurrë më parë nuk është kapur kaq shumë kokainë në një operacion të vetëm.

Oficerët zbuluan kokainën të fshehur në më shumë se 1700 kanaçe dhe ishte destinuar për një 28-vjeçar nga qyteti holandez i Vlaardingen, i cili u arrestua, thanë prokurorët.

Hetimet para arrestimit çuan në një dërgesë tjetër kontejnerësh, të cilët ishin rrugës nga Panamaja në portin belg të Antwerpen. Nga një kontroll u gjetën 7.2 tonë kokainë të fshehur në një enë me blloqe druri. Transporti total për në Hamburg dhe Antwerp do të kishte një vlerë të shitjes me pakicë prej disa miliardë eurosh, sipas zyrës doganore të Hamburgut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco