Burri kinez duhet të paguajë ish-gruan e tij për punët e shtëpisë

Burri kinez duhet të paguajë ish-gruan e tij për punët e shtëpisë

15:39, 24/02/2021
A+ Aa A-

Një gjykatë në Pekin ka urdhëruar një burrë që të paguajë më shumë se 7,000 dollarë kompensim për ish-gruan e tij për kryerjen e punëve të shtëpisë gjatë martesës së tyre.

Ajo do të marrë 50,000 juanë (7,700 dollarë) për pesë vjet punë të papaguar, shkruan Guardian.

Rasti ka shkaktuar një debat të madh në mediat sociale në lidhje me vlerën e punës së shtëpisë, dhe disa thonë se shuma e kompensimit është shumë e vogël.

Vendimi u miratua pasi Kina prezantoi një kod të ri civil.

Sipas të dhënave të gjykatës, burri bëri kërkesë për divorc vitin e kaluar, dhe ata janë martuar që nga viti 2015.

Gruaja nuk dëshironte të divorcohej në fillim, për të kërkuar më vonë kompensim financiar, duke pretenduar se burri i saj Chen kurrë nuk bëri ndonjë punë shtëpie ose u kujdes për djalin e tyre.

Gjykata e Qarkut në Pekin në Fangshan vendosi në favor të saj, duke e urdhëruar atë që t'i paguante asaj një alimentacion mujor prej 2,000 juan, si dhe 50,000 juan një herë për punët e shtëpisë që bënte.

Vendimi u miratua në përputhje me kodin e ri civil, i cili hyri në fuqi këtë vit.

Sipas ligjit të ri, një bashkëshort ka të drejtë të kërkojë kompensim në rast të një divorci nëse ai ose ajo mban përgjegjësi më të madhe në rritjen e fëmijëve, kujdesin për të afërmit e moshuar dhe sigurimin e ndihmës për partnerët e punës.

Më parë, bashkëshortët që divorcoheshin mund të kërkonin një kompensim të tillë vetëm nëse nënshkruhej një marrëveshje para martese, e cila është një praktikë e pazakontë në Kinë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco