Në Izrael, majoneza bën mrekulli për breshkat e detit mbytur nga nafta

Në Izrael, majoneza bën mrekulli për breshkat e detit mbytur nga nafta

09:57, 24/02/2021
A+ Aa A-

Michmoret, Izrael - Kur bëhet fjalë për shpëtimin e breshkave të detit, shpëtuesit izraelitë kanë zbuluar se majoneza është një mrekulli.

Punonjësit në Qendrën Kombëtare të Shpëtimit të Breshkave të Detit të Izraelit po trajtojnë breshkat e detit të gjelbër të rrezikuar të prekur nga një derdhje shkatërruese e naftës që ka veshur bregdetin e Izraelit me një shtresë katrani të zi të trashë.

Derdhja, të cilën Autoriteti i Parqeve të Natyrës dhe Parqeve të Izraelit e ka quajtur një nga katastrofat më të këqija ekologjike të vendit të regjistruar, ka veshur pjesën më të madhe të 120 miljeve (195 kilometra) të Izraelit të bregdetit mesdhetar me katran ngjitës. Ajo ka shkaktuar dëme të mëdha në jetën e egër, përfshirë breshkat e detit.

    © SYRI.net

    Lexo edhe:

    Komentet

    Shto koment

    Denonco