COVID-19/ Përmbledhje - Të rejat më të fundit nga bota

COVID-19/ Përmbledhje - Të rejat më të fundit nga bota

08:34, 24/02/2021
A+ Aa A-

1.  AstraZeneca do të dorëzojë më pak se gjysmën e dozave të premtuara në BE në tremujorin e dytë.

 AstraZeneca Plc i ka thënë Bashkimit Evropian se pret të dorëzojë më pak se gjysmën e vaksinave Covid që ishte kontraktuar për të furnizuar në tremujorin e dytë, i tha një zyrtar i BE Reuters të martën. 

E kontaktuar nga Reuters, AstraZeneca nuk e mohoi atë që tha zyrtari, por një deklaratë në fund të ditës tha se kompania po përpiqej të rriste produktivitetin për të dhënë 180 milion doza të premtuara.

2. Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se vdekjet globale të lidhura me koronavirusin kanë rënë me 20% në javën e fundit, numri i  vdekjeve kanë rënë për tre javë rresht.

3. Rajonet e Japonisë po shtyjnë drejt një gjendje të jashtëzakonshme emergjence ndërsa infeksionet e virusit bien. 

Autoritetet rajonale në Japoni kanë nxitur që masat e pandemisë emergjente të hiqen para datës së planifikuar 7 mars, pasi rastet e reja të koronavirusit po ulen, tha ministri i ekonomisë, duke shtuar se qeveria do të konsultohej me ekspertë para se të binte dakord.

4.Një nga shkollat e mesme më të mëdha të Zelandës së Re është mbyllur përsëri pasi një student dhe vëllezërit e motrat u testuan pozitivisht për Covid. 

Autoritetet shëndetësore janë përpjekur të testojnë dhe gjurmojnë të gjithë 1,500 studentët, por nuk ishin në gjendje të gjenin dhe testonin të gjitha gjurmët.

5. Tajlanda ka marë 200,000 dozat e para të Sinovac Biotech's CoronaVac, grupi i parë i vaksinave të koronavirusit në vend dhe vaksinimet do të fillojnë së shpejti.

6. SH.B.A. do të votojë mbi projekt-ligjin e ndihmës Covid të premten. 

Dhoma e Përfaqësuesve të SH.B.A.-së do të votojë të premten mbi legjislacionin për të siguruar 1.9 trilionë dollarë ndihmë të re për koronavirusin, tha përfaqësuesi Steny Hoyer, Demokrati Nr. 2 i dhomës.

7. Singapori po diskuton njohjen e ndërsjellë të certifikatave të vaksinave me vendet e tjera, tha Kryeministri Lee Hsien Loong, duke e quajtur atë një hap të domosdoshëm drejt rifillimit të udhëtimeve globale.

8. Numri i pacientëve të trajtuar në njësitë e kujdesit intensiv për Covid-19 në Francë ka arritur një kulm 12-javor prej 3,435, ndërsa zyrtarët rajonalë kërkojnë ndalimin e tubimeve publike dhe konsiderojnë një bllokim të pjesshëm të fundjavës.

9. Irlanda zgjati bllokimin e saj . Irlanda do të fillojë rihapjen e disa shkollave javën e ardhshme por po zgjat kufizime të tjera të bllokimit deri në prill për të parandaluar një shpërthim tjetër në rastet e Covid-19.

 
 
 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco