Treni në Teksas, që mbante karburant, shpërthen në flakë pas përplasjes

Treni në Teksas, që mbante karburant, shpërthen në flakë pas përplasjes

07:27, 24/02/2021
A+ Aa A-

Një tren mallrash që transportonte benzinë ??ka shpërthyer në flakë pasi u përplas me një kamion në një pikë kalimi udhëkryq në shtetin e Teksasit në SHBA, tha policia.

Pamjet e incidentit në qytetin e Cameron, në qarkun Milam, treguan tym të zi të dendur që u ngrit nëpër qiell.

Shtëpitë në afërsi duheshin evakuuar dhe të paktën një pronë u shkatërrua nga zjarri, tha policia.

Drejtuesi i automjetit dhe njerëzit në bordin e trenit arritën t’ia mbathninn të padëmtuar dhe nuk është raportuar asnjë lëndim.

"Për fat të mirë, të gjithë duket se janë në rregull," tha Sherifi i qarkut Milam, z.  Chris White të martën, duke u thënë gazetarëve se "nuk kishte më kërcënim në këtë pikë" dhe se fokusi ishte "për të shuar zjarrin dhe për të pastruar rrëmujën".

Sipas raporteve të mediave lokale, të paktën tre pjesë të trenit morën flakë dhe disa njësi ishin larguar nga binarët.

Z. White tha që treni kishte transportuar "disa materiale të rrezikshme" në kamionë në pjesën e pasme, dhe se një pjesë duhet të shkëputej dhe të largohej nga zjarri.

"Me hirin e Zotit u shpëtuam në atë", tha ai, pa dhënë detaje të mëtejshme të materialit që po i referohej. Së bashku me benzinën, treni gjithashtu raportohej se mbante qymyr.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco