Tiger Woods pëson 'dëmtime të rënda në këmbë' në përplasjen me makinë në Los Angeles

Tiger Woods pëson 'dëmtime të rënda në këmbë' në përplasjen me makinë në Los Angeles

07:13, 24/02/2021
A+ Aa A-

Tiger Woods iu nënshtrua një operacioni pasi pësoi "dëmtime të shumta në këmbë" në një aksident me makinë në Los Angeles.

Departamenti i Sherifit të Qarkut në Los Angeles tha se ata "shkuan tek një aksident me një automjet të vetëm" në të cilin "automjeti pësoi dëme të mëdha".

Kampioni i madh 15 herë i madh, 45 vjeç, duhej të "nxirrej nga rrënoja" nga zjarrfikësit dhe ndihmësmjekët.

Sherifi i Qarkut të Los Angeles, Alex Villanueva më vonë tha se Woods "ishte gjallë dhe i vetëdijshëm" në skenën e rrëzimit.

Villanueva gjithashtu tha "nuk kishte asnjë të dhënë mbi dëmtimin".

Amerikani u dërgua me ambulancë në Qendrën Mjekësore Harbor-UCLA në West Carson, California.

Agjenti i Woods, Mark Steinberg konfirmoi se ai po operohej të martën në lidhje me dëmtimet e tij.

Woods ishte në Riviera Country Club në Los Anxhelos gjatë fundjavës si pritësi i turneut Genesis Invitational.

Një deklaratë e Departamentit të Sherifit të Qarkut të Los Angeles thoshte tha se ata iu përgjigjën përplasjes që ndodhi "në kufirin e Rolling Hills Estates dhe Rancho Palos Verdes" të martën në mëngjes me kohën lokale.

Në një konferencë shtypi më vonë, shefi i Departamentit të Zjarrit të Qarkut të Los Angeles, Daryl Osby tha se Woods u hoq nga SUV luksoze 2021 Genesis GV80 me ndihmën e një shufre levë dhe një sëpate.

Ai shtoi: "Unë e kuptoj se janë lëndime serioze në të dy këmbët. Nuk kishte lëndime të tjera në rrezik për jetën në dijeninë time."

Villanueva tha që makina e Woods "kapërceu ndarësin e qendrës deri në atë pikë sa të ndalej disa qindra metra larg" dhe "që tregon se ata po shkonin me një shpejtësi relativisht më të madhe se normalja".

Ai shtoi: "Sidoqoftë, për shkak se është tatëpjetë, ka pjerrësi dhe kthesa, ajo zonë ka një frekuencë të lartë aksidentesh. Nuk është e pazakontë."

Ai tha se makina goditi një bordurë, një pemë dhe u rrokullis disa herë.

"Ne kemi qenë në kontakt me menaxherin e tij dhe ata nuk duan që unë të them asgjë për gjendjen e tij. E tëra që dimë është se është një gjendje e rëndë si rezultat i aksidentit," shtoi ai.

"Pjesa e përparme u shkatërrua plotësisht, parakolpët - gjithçka u shkatërrua. Qeset e ajrit u hapën.

"Fatmirësisht, pjesa e brendshme ishte pak a shumë e paprekur, përndryshe do të ishte një përplasje fatale."

Zëvendës Carlos Gonzalez, nga Departamenti i Sherifit të Qarkut së Los Angeles, ishte i pari në skenë dhe tha se Woods nuk ishte "në gjendje të qëndronte me forcat e tij" para se të nxirrej nga automjeti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco