Biden mban takimin e parë bilateral me lider të huaj: Justin Trudeau i Kanadasë

Biden mban takimin e parë bilateral me lider të huaj: Justin Trudeau i Kanadasë

06:58, 24/02/2021
A+ Aa A-

Presidenti i SHBA Joe Biden ka biseduar me Kryeministrin Kanadez Justin Trudeau në takimin e tij të parë bilateral me një udhëheqës të huaj që nga marrja e detyrës.

Të dy udhëheqësit theksuan përparësitë e politikës së ndërsjellë rreth ndryshimit të klimës dhe Kinës, duke përfshirë lirimin e dy kanadezëve të mbajtur atje.

"Qeniet njerëzore nuk janë çipa për t’u këmbyer," tha z. Biden të martën.

Kombet gjithashtu u zotuan të rreshtojnë synimet për  klimën për të arritur emisione neto zero deri në 2050.

Kanadaja është shpesh destinacioni i zgjedhur për udhëtimin e parë të huaj të një presidenti amerikan, por Covid-19 shkatërroi planet e z. Biden. Në vend të kësaj, takimi u mbajt në distancë.

Z. Trudeau gjithashtu u zotua të punojë me SHBA për të "kaluar Covid por gjithashtu për t'u siguruar që ne po mbajmë peshën tonë në të gjithë botën".

Udhëheqësit nuk u morën pyetje nga gazetarët, gjë që është e pazakontë në Uashington për një ngjarje bilaterale si kjo.

Çfarë u tha për Kinën?

Një çështje kryesore për të dy udhëheqësit është ndalimi nga Kina i dy kanadezëve, të cilët janë akuzuar për spiunim dhe janë mbajtur në burg që nga viti 2018.

Kanada pretendon se burrat u arrestuan si hakmarrje për arrestimin e ekzekutivit të Huaëei, z. Meng Ëanzhou me një urdhër të SHBA.

Michael Spavor dhe Michael Kovrig u arrestuan në Kinë në 2018 dhe u paditën zyrtarisht në qershor 2020.

Duke bërë thirrje për lirimin e tyre në vërejtjet pas takimit, z. Biden tha: "Qeniet njerëzore nuk janë çipa për t’u këmbyer. Ne do të punojmë së bashku derisa të sigurojmë kthimin e tyre të sigurt."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco