Zhvillimet më të fundit mbi koronavirusin nëpër botë

Zhvillimet më të fundit mbi koronavirusin nëpër botë

10:54, 23/02/2021
A+ Aa A-

Më shumë se gjysmë milioni njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në SHBA, sipas Universitetit Johns Hopkins. Vendi kishte regjistruar më shumë se 28 milion raste dhe 500,071 jetë të humbura të hënën pasdite. Në një fjalim të zymtë ndaj kombit ndërsa SHBA tejkaloi gjysmën e një milion vdekjeve nga koronavirusi të hënën, Joe Biden i kërkoi vendit të bashkohej në betejën e tij kundër virusit.

Dr Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive të vendit, tha se përçarja politike kontribuoi në mënyrë të konsiderueshme në numrin "e madh" të vdekjeve nga koronavirusi i SHBA, i cili të hënën kaloi 500,000 jetë të humbura.

Italia dyshohet se e ka mashtruar Organizatën Botërore të Shëndetësisë për gatishmërinë e saj për t'u përballur me një pandemi, më pak se tre javë para se të konfirmohej rasti i parë i koronavirusit i transmetuar në vend.

Siria ka autorizuar përdorimin e vaksinës për koronavirus të Rusisë,  “Sputnik V”, tha të hënën ambasada e saj në Moskë. Vendi është i fundit që miratoi vaksinën ruse, të emërtuar sipas satelitit të epokës sovjetike. Sputnik V ishte regjistruar në gusht para se të zhvilloheshin provat klinike, gjë që i mbajti ekspertët të vëmendshëm.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar synon kthimin në normalitet deri në fund të qershorit. Kryeministri britanik Boris Johnson të hënën përcaktoi një plan me katër hapa për të lehtësuar kufizimet e koronavirusit, duke shprehur besimin se jeta mund të kthehet në normalitet deri në fund të qershorit.

Austria po vë në bast miliona teste për të frenuar Covid-19. Ndërsa Austria ka luftuar të përmbajë valën e dytë të pandemisë së koronavirusit, ajo po shfaqet shpejt si një lider botëror në testimin si një mënyrë për të rihapur shkollat ??dhe bizneset.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rënë dakord për një plan kompensimi për pretendimet e efekteve anësore serioze në popujt e 92 vendeve të varfëra për shkak të marrjes së vaksinave Covid përmes skemës së ndarjes së Covax, duke zgjidhur një shqetësim të madh midis qeverive.

Guinea do të nisë një proces vaksinimi kundër Ebolës të martën pasi një fluturim i vonuar nga një stuhi pluhuri sahariane zbriti në vend me mijëra doza ndërkohë që vendi i Afrikës Perëndimore po lufton për të shuar një ringjallje të virusit vdekjeprurës.

Zelanda e Re ka konfirmuar tre raste të reja të koronavirusit , vëllezër e motra.

Në Mbretërinë e Bashkuar, qeveria ka vendosur një udhërrëfyes me katër hapa për zbutjen e kufizimeve të koronavirusit në Angli, përfshirë datat e mundshme për rihapjen e industrisë së hoteleri turizmit të goditur rëndë dhe shitjen me pakicë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco