Gjykata e Lartë lejon hetimin e financave të Trump

Gjykata e Lartë lejon hetimin e financave të Trump

10:31, 23/02/2021
A+ Aa A-

Gjykata e Lartë e SHBA të hënën lejoi lëshimin e të dhënave tatimore të Donald Trump për prokurorët penalë, duke refuzuar një ofertë të fundit nga avokatët e ish-presidentit për t'i mbajtur ato sekrete.

Trump, ka qenë duke zhvilluar një betejë të zgjatur ligjore për të parandaluar që regjistrat e tij të taksave t'u dorëzohen prokurorëve të Nju Jorkut duke hetuar për mashtrime të mundshme.

Gjykata më e lartë e kombit mohoi kërkesën e paraqitur nga avokatët për Trump pa koment, duke hapur rrugën që dokumentet t'i dorëzohen Prokurorit të Qarkut në Manhattan Cyrus Vance.

Prokurori, një demokrat, ka luftuar për më shumë se një vit për të marrë regjistrin e taksave të Trump si pjesë e një hetimi mbi financat e ish-presidentit.

Vendimi i së hënës ka të bëjë me një thirrje që Vance u kishte lëshuar llogaritarëve të Trump Mazars USA në gusht 2019 duke e urdhëruar atë të siguronte dokumente që shtrihen që nga viti 2011.

"Puna vazhdon," tha Vance në një deklaratë pas vendimit.

Hetimi i Vance u përqendrua fillimisht në pagesat e bëra para zgjedhjeve presidenciale 2016 për dy gra që pretendojnë se kishin marrëdhënie me Trump, duke përfshirë yllin e pornografisë Stormy Daniels.

Por hetimi në nivelin shtetëror po shqyrton gjithashtu akuzat e mundshme të evazionit fiskal, dhe sigurimeve dhe mashtrimeve bankare.

Trump, i cili u largua nga Shtëpia e Bardhë muajin e kaluar, e quajti hetimin "një vazhdim të gjuetisë më të madhe të shtrigave politike në historinë e vendit tonë".

"Gjykata e Lartë kurrë nuk duhet ta kishte lejuar këtë 'ekspeditë peshkimi' të ndodhte, por ata e bënë këtë," tha ai në një deklaratë pas vendimit.

Presidentëve të SH.B.A.-së nuk u kërkohet nga ligji të nxjerrin detaje të financave të tyre personale, por çdo udhëheqës i SH.B.A.-së ka ndjekur këtë traditë që kur Richard Nixon e ka bërë këtë.

Trump në mënyrë të përsëritur tha se do t'i publikojë ata në pritje të një kontrolli, por në fund të fundit theu traditën.

Hetuesit e Vance kanë intervistuar ish-avokatin personal të Trump, Michael Cohen, i cili mori një dënim me tre vjet burg pasi pranoi se kishte bërë pagesa në heshtje për dy gratë.

Ish-avokati kishte dëshmuar në Kongres se Trump dhe kompania e tij frynin artificialisht dhe zhvlerësuan vlerën e pasurive të tyre për të marrë kredi bankare dhe për të ulur taksat e tyre. 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco