Orban: “Nuk ka vaksina perëndimore ose lindore por vetëm të mira ose të këqija”

Orban: “Nuk ka vaksina perëndimore ose lindore por vetëm të mira ose të këqija”

08:49, 23/02/2021
A+ Aa A-

 

Kryeministri hungarez Viktor Orban deklaroi sot se vendet duhet të prokurojnë sa më shumë vaksina të jetë e mundur dhe sa më shumë që të jetë e mundur, pavarësisht nëse vijnë nga Lindja apo Perëndimi.

Në një intervistë për portalin gjerman Focus Online, me rastin e vendimit të Hungarisë për të blerë vaksinën ruse Sputnik V, ai tha se në një pandemi, është detyra e politikanëve të marrin përgjegjësi dhe të mbrojnë shëndetin dhe jetën e qytetarëve.

"Sepse ata që blejnë kohë mund të shpëtojnë jetë dhe të rifitojnë lirinë e tyre," tha ai.

Ai theksoi se nuk ka "vaksina lindore ose perëndimore", por vetëm të mira ose të këqija, raporton MTI.

Orban tha se prokurimi i vaksinave dhe marrëdhëniet e tensionuara midis BE dhe Rusisë mund të shihen si çështje të veçanta.

Ai theksoi se jeta dhe mbrojtja e njeriut janë përtej konsideratave politike.

Orban shtoi se ishte "e papërgjegjshme" të politizohej prokurimi i vaksinave dhe "të lejohej që njerëzit të vdisnin dhe të kufizonin lirinë e tyre vetëm sepse dikush ka kundërshtime ndaj një vendi ku prodhohet".

"Duke folur objektivisht, është e qartë se pjesa lindore e Evropës zhvilloi një kulturë vaksinimi gjatë epokës komuniste, e cila çoi në zhdukjen e virusit në Evropën Lindore shumë më parë në Evropën Perëndimore, ku vaksina ruse nuk u pranua për arsye ideologjike, "Tha Orban.

Lidhur me programin e centralizuar të prokurimit të vaksinave në BE, Orban tha se ishte e qartë se ishte vendim i gabuar.

Shtetet e Bashkuara, Britania, Izraeli dhe madje Serbia "janë shumë përpara vendeve anëtare të BE", tha Orban, duke shtuar se tani është tepër vonë për të ndryshuar atë kurs.

 

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco