Pse Lëvizja 5-Yjet e Italisë humbet shkëlqimin e saj?!

Pse Lëvizja 5-Yjet e Italisë humbet shkëlqimin e saj?!

10:00, 22/02/2021
A+ Aa A-

Nga Hannah Roberts

5-Yjet të Italisë po përballen me një krizë identiteti që kërcënon të ndajë lëvizjen në dysh.

Pasi e përcaktoi veten gjatë si një lëvizje anti-vendosje, partia javën e kaluar vendosi të mbështeste një qeveri të qartë themeluese të udhëhequr nga Kryeministri Mario Draghi, i cili u soll pasi një qeveri e koalicionit 5-Yjet e udhëhequr nga Kryeministri Giuseppe Conte u shemb mes mosmarrëveshjeve mbi lehtësimin pandemik planet.

Por një grup rebel prej 31 deputetësh puristë të 5-Yjet refuzuan të shkonin së bashku me vendimin dhe votuan kundër Draghi. 

20 të tjerë nuk u paraqitën për votim.

 Tani ata të gjithë po përballen me përjashtimin nga partia.

 Dhe Lëvizja 5-Yjet po ndeshet me atë që do të thotë për një grup të vetëshpallur, Euroskeptik të punojë ngushtë me Draghi, personi i brendshëm evropian. 

Draghi dikur drejtoi Bankën Qendrore Evropiane, është zëri pro integrimit evropian dhe është i lidhur me nxitjen e politikave ekonomike në Itali në 2011 që nuk i shkonin mirë me origjinë euroskeptike anti-shtrënguese të 5-Yjet. 

Bashkimi me qeverinë e Draghi do të thotë gjithashtu të punosh me një kundërshtar të betuar, partinë Forza Italia të Silvio Berlusconit. 

Megjithatë, të qenit në koalicionin e Draghi gjithashtu i jep partisë një platformë për të ndjekur disa nga qëllimet e saj kryesore - të tilla si një axhendë ambientaliste - dhe të ketë një dorë se si të shpenzojë 209 miliardë euro që Italia pritet të marrë nga fondi i rimëkëmbjës post-pandemike e Bashkimit Evropian.

Përçarja mbi vendimin shënon kulmin e një çarjeje të pritur prej kohësh midis krahëve pragmatist dhe purist të partisë, të cilat mbaheshin gjithnjë së bashku nga një përzierje e vështirë e ideologjive.

 Dhe kjo mund të rezultojë në një fraksion të shkëputur të lëvizjes 5-Yjet duke formuar një parti të re. 

Edhe para rebelimit të Draghi, më shumë se 40 deputetë të 5-Yjet kishin braktisur më parë lëvizjen në dribs dhe drabs. 

"5Star u krijua për të kapërcyer fuqitë e institucioneve financiare mbi njerëzit dhe shtetet", tha senatori Matteo Mantero, një nga anëtarët e 5Stars që votuan kundër Draghi. "Të votosh për këtë qeveri do të thotë të mohosh një nga arsyet që kemi ekzistuar".

Marrja e një vendimi për Draghi

Kur Draghi në fillim të këtij muaji ishte gati për të formuar një qeveri të re të koalicionit, Lëvizja 5-Yjet u përball me një dilemë: mbështesin Draghi të qëndrojë në qeveri dhe të kompromentojë disa ideale të mbajtura prej kohësh, ose ta kundërshtojë atë, duke humbur pushtetin dhe ndikimin, por duke mbajtur pastërtinë ideologjike.

5-Yjet ua bëri pyetjen anëtarëve të saj dhe gati 60 përqind ndoqën thirrjen nga udhëheqësit e partive për të mbështetur administratën e re. 

Atëherë filluan defektet. 

Alessandro Di Battista, një figurë e shquar në krahun purist të 5-Yjeve, u largua nga partia, duke thënë: "Ndërgjegjja ime politike nuk mund të vazhdonte më".

Pas udhëheqjes së tij, 15 senatorë dhe 16 deputetë votuan kundër Draghi në votat e besimit të mërkurën dhe të enjten, duke çuar 5-Yjet të shpallë procesin e dëbimit të premten.

"Ky nuk është personi i duhur për të menaxhuar fondin e rimëkëmbjes [BE]," tha Mantero, duke përmendur pozicionet e kaluara ekonomike të Draghi dhe shqetësimet rreth shtytjes së Draghi për integrim më të madh Evropian dhe më shumë riatdhesime emigrantësh. 

Por besnikët e partisë kundërshtuan se të qenit në pushtet i lejon ata të përparojnë në axhendën ambientaliste të 5-Yjet dhe të vendosin disa kushte, të tilla si krijimi i një super-ministrie të re të tranzicionit të gjelbër.

"Duke qenë në qeveri, ne mund të mbrojmë rezultatet e marra nga 5-Yjet, duke përmirësuar këtë vend dhe jetën e përditshme të qytetarëve të tij," tha deputetja Valentina Barzotti në një fjalim në dhomën e ulët përpara votimit.

Duke shkuar kundër Draghi, disidentët po shkelnin gjithashtu një rregull të brendshëm të 5-Yjeve për të respektuar votat në internet të anëtarëve të lëvizjes.

Një senator i 5-Yjeve tha se ndjekja e votave të anëtarëve ishte e shenjtë: “Rrjeti duhet të vendosë. Kush voton kundër dëshirave të anëtarëve shkon kundër vlerave të partisë dhe kjo është bazë e mjaftueshme për përjashtim. ”

Të larguarit nuk ishin të vetmit që u tunduan të sfidojnë Draghi, sipas dy deputetëve të 5-Yjeve. "Ka shumë dyshime - të gjithë kemi dyshime," tha senatori.  

Ish-Ministri i Infrastrukturës Daniele Toninelli, një anëtar i 5-Yjeve, ka qenë i hapur në lidhje me dyshimet e tij. 

Në një video në mediat sociale, Toninelli tha se vota e tij për Draghi nuk ishte "e pakushtëzuar" dhe do të duhej të fitohej çdo ditë.

E ardhmja e Lëvizjes 5-Yjeve

Nëse përjashtohen, disa disidentë thonë se do të përpiqen të formojnë një grup parlamentar për të ndihmuar në kundërshtimin e qeverisë së Draghi. 

Mund të përfshijë disa nga ata që kanë lënë më parë 5-Yjet. 

Di Battista sinjalizoi se ai mund të ndihmonte, duke shkruar në Facebook se ishte "koha për të ndërtuar një opozitë të fuqishme".

Megjithatë, ata që janë afër Lëvizjes 5-Yjet thanë se një grup i tillë i shkëputur do të luftonte për të gjetur gjuhë të përbashkët.

"Do të jetë e vështirë për ta të koordinohen në mënyrë harmonike", tha një ish person i brendshëm i 5-Yjeve. "Ata janë shumë të ndryshëm - jo shumë gjëra i bashkojnë ata."

Të tjerët që përballen me dëbimin, përfshirë Mantero, planifikojnë të apelojnë për shkarkimin e tyre dhe të kthehen në 5-Yjet.

Tani për tani, dezertimet i kanë dhënë 5-Yjet më pak ndikim në qeveri - tani ka më shumë senatorë të krahut të djathtë që mbështesin Draghi sesa përfaqësues të qendrës së majtë. 

Afat më i gjatë, mbështetja e partive të themelimit si Forza Italia mund t'i kushtojë 5-Yjeve në votime, tha Lorenzo Pregliasco i ndërmarrjes së votimit You Trend. 

"Mbështetja e partive të vjetra politike mund të ketë një ndikim në votën e tyre," tha Pregliasco, duke shtuar se Draghi ishte më pak popullor me votuesit e 5-Yjeve sesa Conte, kryeministri i mëparshëm.

Aktualisht, 5-Yjet kanë marrë vota vetëm 15 përqind në të gjithë vendin - më poshtë nga 32 përqind që i solli ata në pushtet në 2018.

Nëse këto numra mbajnë, pothuajse tre të katërtat, ose afërsisht 200 deputetë të 5-Yjet do të humbnin vendet e tyre në zgjedhjet e ardhshme. 

Një rezultat i tillë mund të sinjalizojë tërheqjen e një vale populiste që solli 5-Yjet në pushtet në 2018.

Analistët thonë se shansi më i mirë i Lëvizjes 5-Yjeve për të mbetur një parti e zakonshme është të rreshtohet me Conte, i cili nuk ka lidhje partie por është afër me 5-Yjet dhe mbante vlerësime mbi 60 përqind gjatë shumicës së vitit të kaluar.  

Conte tani është kthyer në punën e tij në Universitetin e Firences, pa i bërë të qarta lëvizjet e tij të radhës. 

Por në konferencën e tij të fundit për shtyp si kryeministër, ai sugjeroi që të mund të kthehej, duke u thënë "miqve të mi në Lëvizjen 5-Yjeve: Unë jam këtu dhe do të jem këtu".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco