VIDEO/ Panik në qiell, motori i avioni me 231 pasagjerë në bord shpërthen gjatë fluturimit

VIDEO/ Panik në qiell, motori i avioni me 231 pasagjerë në bord shpërthen gjatë fluturimit

09:22, 21/02/2021
A+ Aa A-

Një avion Boeing ka shpërndarë mbeturinat mbi një zonë banimi pranë Denver pasi një nga motorët e tij dështoi gjatë ngritjes.

 Boeing 777, me 231 pasagjerë dhe 10 ekuipazh në bord, ishte në gjendje të kthehej i sigurt dhe të ulej në aeroportin e Denver. Asnjë lëndim nuk u raportua.

Policia në qytetin e Broomfield postoi fotografi të asaj që duket të jetë pjesa e përparme e një shtrese motorike në kopshtin para një shtëpie.

Pasagjerët në bord përshkruan një “shpërthim të madh” menjëherë pas ngritjes.

Një pasagjer i cili ishte në fluturim i tha agjencisë së lajmeve AP se piloti po jepte një njoftim kur kishte një shpërthim të fortë.

“Aeroplani filloi të dridhej me forcë dhe ne filluam të uleshim,” tha David Delucia.

Ai shtoi se bashkë me gruan vendosën portofolet nëpër xhepa dhe në rast rrëzimi të mund të identifikoheshin nëpërmjet kartave të identitetit.

Imazhet e postuara në internet treguan tym që del nga motori. Një video e shkrepur me sa duket nga brenda aeroplanit tregon një motor në flakë. Incidenti ndodhi pak pas orës 13:00 me kohën lokale të shtunën.

Policia e Broomfield u bëri thirrje banorëve të mos prekin ose lëvizin mbeturinat. FAA dhe Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit do të kryejnë një hetim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco