Policia polake përdor gaz lotsjellës për të shpërndarë protestën e grave kundër ndalimit të abortit

Policia polake përdor gaz lotsjellës për të shpërndarë protestën e grave kundër ndalimit të abortit

11:10, 30/01/2021
A+ Aa A-

Policia polake ndërhyri në Varshavë me gaz lotsjellës, në një përpjekje për të thyer protestën e mijëra grave polake për shkak të ndalimit pothuajse të plotë të abortit. Të enjten, 28 janar, qeveria e krahut të djathtë të Polonisë njoftoi në një llogari zyrtare në Twitter se ligji do të hynte në fuqi, pasi vendimi i Gjykatës Kushtetuese u botua në Gazetën Zyrtare.

Protesta kundër ligjit, e cila ndalon pothuajse plotësisht abortin, erdhi pasi qeveria konservatore e krahut të djathtë njoftoi se ligji kishte hyrë zyrtarisht në fuqi.

Mijëra qytetarë protestuan në Varshavë dhe pjesë të tjera të Polonisë për natën e tretë radhazi, megjithë kufizimet për shkak të koronavirusit dhe temperaturave nën zero.

"Trupi im, zgjedhja ime", "Revolucioni ka një mitër" dhe "Ju keni gjak në duar" janë disa nga mesazhet në pankarta nga protesta.

Ligji i diskutueshëm u miratua në fazën e parë në tetor 2020, por miratimi i tij përfundimtar u shty për shkak të protestave masive nga qytetarë të pakënaqur në të gjithë Poloninë të cilët nuk ishin në favor të miratimit të këtij ligji.

Gjykata Kushtetuese e Polonisë, e cila është nën kontrollin e partisë konservatore në pushtet Drejtësia dhe Ligji, ka lëshuar një vendim që ndalon abortin në Poloni në pothuajse të gjitha rastet.

Sipas ligjit të ri, gratë në Poloni do të kenë të drejtën e një aborti vetëm në dy raste, nëse jeta e nënës është në rrezik, ose nëse shtatzënia është rezultat i përdhunimit. Një vendim i mëparshëm që lejonte abortin në rast të dëmtimit të fetusit është hequr nga ligji i ri.

Polonia ka miratuar ligje të ngjashme për çështjen e abortit disa herë gjatë historisë, dhe sipas të dhënave zyrtare, Polonia ka deri tani ligjet më rigoroze të këtij lloji në Bashkimin Evropian.

Për shkak të pamundësisë së kryerjes së aborteve në spitale dhe për shkak të manipulimit të të dhënave, gratë në Poloni po zgjedhin gjithnjë e më shumë aborte të paligjshme dhe ka më shumë se 200,000 raste të tilla në një vit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco