Italia ndalon shitjet e armëve në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe

Italia ndalon shitjet e armëve në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe

11:04, 30/01/2021
A+ Aa A-

Italia ka ndaluar shitjen e mijëra raketave në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe) për shkak të përfshirjes së tyre në konfliktin në Jemen, duke bërë një pezullim të përkohshëm 18-mujor.

"Sot unë jam duke njoftuar se qeveria ka revokuar autorizimet në proces për eksportin e raketave dhe bombave të avionëve në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe," tha të Premten Ministri i Jashtëm i Italisë Luigi Di Maio.

“[Ky është] një akt që ne e konsideruam të duhur, një mesazh i qartë i paqes që vinte nga vendi ynë. Për ne, respektimi i të drejtave të njeriut është një angazhim i pathyeshëm, ”tha Di Maio, i cili nuk përmendi Jemenin por i ishte referuar konfliktit atje kur urdhëroi pezullimin fillestar në korrik 2019.

Shitjet e bllokuara ishin pjesë e një ndarje totale prej 20,000 raketash me vlerë më shumë se 400 milion euro (485 milion dollarë) të rënë dakord në 2016 nën një qeveri të qendrës së majtë të udhëhequr nga ish-Kryeministri Matteo Renzi

Në 2019, disa vende të Bashkimit Evropian ngrinë shitjet e armëve në Arabinë Saudite, e cila kryeson një koalicion ushtarak që lufton rebelët Houthi të mbështetur nga Irani në Jemen në një konflikt që ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz.

Kombet e Bashkuara përshkruajnë Jemenin si krizën më të madhe humanitare në botë, me 80 përqind të njerëzve të saj kanë nevojë për ndihmë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco