COVID-19: Franca mbyll kufijtë për shumicën e vendeve jashtë BE

COVID-19: Franca mbyll kufijtë për shumicën e vendeve jashtë BE

08:54, 30/01/2021
A+ Aa A-

Kryeministri francez Jean Castex ka njoftuar kufizime të forta të reja kufitare për Covid-19, por përsëri ka rezistuar për të vendosur një bllokimi të ri në të gjithë vendin.

Nga e diela, të gjitha udhëtimet, përveç ato shumë të rëndësishme, nga vendet jashtë BE-së do të ndalohen. Kërkesat për testim nga të ardhurit nga shtetet brenda BE-së do të shtrëngohen gjithashtu.

Z. Castex tha se policia do të rrisë kontrollin e shtetrrethimit policor në mbrëmje dhe të rregullave të tjera tashmë të vendosura. Infeksionet mbeten të larta në Francë, pavarësisht shtrëngimit të rregullit të fundit.

Kufizimet e reja do të prekin Mbretërinë e Bashkuar, tani jo më në BE, por ministri i saj i transportit sqaroi në Tëitter se ndryshimi nuk do të ndikonte tek transportuesit që transportojnë mallra nga ose nga Mbretëria e Bashkuar.

Frika për një bllokim të tretë kombëtar në Francë ka qënë e madhe gjatë gjithë javës, pas paralajmërimeve nga zyrtarët e lartë shëndetësorë se do të nevojitej pas niveleve të larta të spitalit dhe përhapjes së varianteve të reja.

Por të premten, pas një takimi të mbrojtjes dhe sigurisë, z. Castex tha në një deklaratë televizive se ai ende mund të parandalohet

"Ne e dimë ndikimin e rëndë [të një bllokimi]. Sonte, duke parë të dhënat e ditëve të fundit, ne gjykojmë se mund t'i japim vetes një shans për të shmangur një të tillë," tha ai.

Sipas ndryshimit të rregullit duke që nga e diela, të gjitha udhëtimet do të ndalohen nga jashtë BE përveç nëse për arsye jetike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco