Parashikimi i zymtë i Gates: Të varfërit do të presin vaksinën

Parashikimi i zymtë i Gates: Të varfërit do të presin vaksinën

15:13, 27/01/2021
A+ Aa A-

Në rastin më të mirë, vendet e varfëra do të jenë 6 deri në 8 muaj pas vendeve të pasura në prokurimin e vaksinave të koronavirusit dhe mbrojtjen e banorëve të tyre, tha filantropi dhe themeluesi i Microsoft, Bill Gates.

Në një intervistë me Reuters, Gates tha se shpërndarja e vaksinave të para kundër pandemisë është një "problem super i vështirë" që ushtron presion mbi institucionet globale, qeveritë dhe prodhuesit e ilaçeve. "Çdo politikan është nën presion për të luftuar për ta kthyer vendin e tij në fillim të rendit," tha ai.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates ka premtuar deri më tani 1.75 miliardë dollarë për të luftuar pandeminë covid-19, përfshirë financimin nga Programi i Shpërndarjes së Vaksinave Vauxhall të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Plani është që Covax të shpërndajë 2.3 miliardë doza vaksinash deri në fund të vitit, përfshirë 1.8 miliardë doza falas për vendet e varfra dhe ata shpresojnë që dërgesat e para do të realizohen në Shkurt. Gates vlerësoi se shpërndarja e vaksinave përmes Covax do të jetë "modeste" në fillim.

Duke komentuar raportet e medias për "panik" mbi mungesën e vaksinave, Gates vlerësoi se një presion i tillë nuk ndihmon dhe kujtoi se kompanitë farmaceutike si Pfizer, Biontek, AstraZeneca dhe Moderna kanë zhvilluar vaksina kundër koronës në më pak se një vit.

Gates vlerësoi se vendet e pasura do të ktheheshin në "normale" deri në fund të vitit, me kusht që midis 70 dhe 80 përqind e popullsisë së tyre të vaksinohen.

Ana e mirë e një pandemie

Gates gjithashtu deklaroi se ka një gjë të mirë nga e gjithë pandemia, dhe kjo është zhvillimi i të ashtuquajturës teknologji mRNA e prodhimit të vaksinave.

Gjatë pesë deri në dhjetë vitet e ardhshme, vaksinat mARN do të zhvillohen më shpejt dhe më lirë, më lehtë për tu ruajtur dhe kjo do të hapë një gamë të tërë mundësish për zhvillimin e vaksinave kundër HIV dhe malaries. "Kjo jep shpresë të re që ne do t'i marrim vaksinat që na mungojnë më shpejt," tha ai

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco