VIDEO/ Greqi, shkencëtarët në Lesbos gjejnë pemën e e gurëzuar 20-milionë vjeçare Punëtorët janë mbledhur rreth një peme të fosilizuar, pjesë e një pylli të gurëzuar, në ishullin Lesbos

VIDEO/ Greqi, shkencëtarët në Lesbos gjejnë pemën e e gurëzuar 20-milionë vjeçare

14:52, 27/01/2021
A+ Aa A-

Shkencëtarët grekë në ishullin vullkanik të Lesbos thanë se kanë gjetur një pemë të rrallë të fosilizuar, degët dhe rrënjët e së cilës janë akoma të paprekura pas 20 milion vjetësh.

Pema u gjet gjatë punimeve të rrugës pranë një pylli antik të ngurtësuar miliona vjet më parë në ishullin mesdhetar lindor dhe u transportua nga vendi duke përdorur një platformë special.

Është hera e parë që një pemë është gjetur në gjendje kaq të mirë e plotë me degë dhe rrënjë që kur filluan gërmimet në 1995, tha profesori Nikos Zouros i Muzeut të Historisë Natyrore të Pyllit të Petrifikuar të Lesbos.

"Është një zbulim unik," tha ai. "është ruajtur në gjendje të shkëlqyeshme dhe nga studimi i drurit të fosilizuar ne do të jemi në gjendje të identifikojmë llojin e bimës nga vjen".

Pylli i ngurtësuar i Lesbosit, një zonë e mbrojtur nga UNESCO në 15,000 hektarë, është rezultat i një shpërthimi vullkanik 20 milion vjet më parë, i cili e zhyti ekosistemin e atëhershëm pyjor subtropikal të ishullit në llavë.

Pema e fosilizuar, e gjatë rreth 19 metra e gjatë, u ruajt nga një shtresë e trashë hiri vullkanik pasi ra. Një numër i madh i gjetheve të pemëve frutore u gjetën në të njëjtin vend, duke pasuruar pamjen me kockat e kafshëve.

"Gjatë gërmimeve, pyjet e ndryshme që ekzistonin midis 17 dhe 20 milionë viteve më parë në Lesbos janë duke u zbuluar dhe ne mund të rindërtojmë ekosistemin që ekzistonte gjatë asaj periudhe," tha Zouros.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco