Shqetësim i madh në Greqi për rritjen e infektimeve, BE kërcënon AstraZeneca t’i bllokojë eksportet Greko-hebreja që i mbijetoi Holokaustit, Zana Sadikario - Saatsoglou, në pritje të dozës së sytë të vaksinës

Shqetësim i madh në Greqi për rritjen e infektimeve, BE kërcënon AstraZeneca t’i bllokojë eksportet

14:39, 27/01/2021
A+ Aa A-

Ndërsa problemet e furnizimit vazhdojnë të pengojnë fushatat e vaksinimit në Bashkimin Evropian, autoritetet shëndetësore në Greqi kanë shprehur shqetësim të madh për të dhënat e fundit epidemiologjike, të cilat tregojnë një rritje të infeksioneve të koronavirusit në dy ditët e fundit ndërsa ka indikacione në rritje që varianti britanik I COVID -19 mund të ketë hyrë edhe në Greqinë veriore, pas Athinës dhe Kretës.

U njoftuan të martën se 842 raste të reja të koronavirusit regjistruar gjatë 24 orëve të mëparshme, numri më i madh i rasteve ditore të regjistruara në 15 ditët e fundit.

Të paktën gjysma e atyre rasteve u zbuluan në Atikë (427). Rastet në Athinën qendrore u raportuan në 113 të martën (11 raste për 100,000 banorë), ndërsa numri mesatar i rasteve në shtatë ditët e fundit ishte 52.

Për më tepër, 26 raste u regjistruan në Atikën lindore, ndërsa mesatarja në shtatë ditët e mëparshme ishte vetëm shtatë. Spikes u regjistruan gjithashtu në pjesë të tjera të Atikës.

Gjithashtu të martën, u raportuan 21 vdekje të reja të pacientëve me Covid-19, ndërsa 283 pacientë u intubuan.

Në të njëjtën kohë, shkencëtarët po shqyrtonin rastet e dyshuara të mutacionit britanike me presidentin e Organizatës Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY), Panagiotis Arkoumaneas, duke mos fshehur shqetësimin e tyre për një rritje të mundshme pandemike në të ardhmen e afërt në komentet për Skai TV.

Ai tha se deri në të martën në mëngjes, 59 raste të llojit britanik ishin zbuluar në Athinë dhe në Kretë dhe se rastet e dyshuara kishin një shans të lartë për t'u konfirmuar edhe në Greqinë veriore gjithashtu.

"Ne duhet të supozojmë se mutacioni britanik është përhapur në vendin tonë", tha ai, duke shtuar se tani që mutacionet e koronavirusit janë shfaqur, ato ka të ngjarë të ndikojnë në disa nga vendimet e Komitetit të Ekspertëve për masat kufizuese.

Ndërkohë të martën, Bashkimi Evropian kërcënoi me një ndalim eksporti, furnizuesin e vaksinave AstraZeneca, për t’i bërë presion që kompania të respektojë kushtet e kontratës që ka nënshkruar për afatet e dorëzimit të vaksinave Covid-19.

Për më tepër, Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn tha se ai mbështet monitorimin se cilat doza të prodhuara nga BE dalin nga blloku. Në përgjigje të presionit të BE-së, Britania e Madhe dënoi "nacionalizmin e vaksinimit".

Në Greqi, 18,406 vaksina u kryen të martën, duke rritur numrin e përgjithshëm të atyre që kanë marrë dozën e tyre të parë të vaksinës në 182,778.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco